Plugins - Advanced Custom Fields (ACF®) - Stable (latest release) - en to tr translation catalogue (1570 entries)

en: %1$s (%2$s) - rendered via %3$s
tr: %1$s (%2$s) - %3$s aracılığıyla işlenir

en: %1$s ACF now automatically escapes unsafe HTML when rendered by <code>the_field</code> or the ACF shortcode. We've detected the output of some of your fields has been modified by this change, but this may not be a breaking change. %2$s.
tr: %1$s ACF artık <code>the_field</code> veya ACF kısa kodu tarafından işlendiğinde güvenli olmayan HTML’i otomatik olarak temizliyor. Bazı alanlarınızın çıktısının bu değişiklikle değiştirildiğini tespit ettik, ancak bu kritik bir değişiklik olmayabilir. %2$s.

en: %1$s is not one of %2$s
tr: %1$s bir %2$s değil

en: %1$s must be of post type %2$s. | %1$s must be of one of the following post types: %2$s
tr[0]: %1$s %2$s yazı tipinde olmalıdır.
tr[1]: %1$s şu yazı tiplerinden birinde olmalıdır: %2$s

en: %1$s must have a user with the %2$s role. | %1$s must have a user with one of the following roles: %2$s
tr[0]: %1$s %2$s rolüne sahip bir kullanıcıya sahip olmalıdır.
tr[1]: %1$s şu rollerden birine ait bir kullanıcıya sahip olmalıdır: %2$s

en: %1$s must have a valid post ID.
tr: %1$s geçerli bir yazı kimliği olmalıdır.

en: %1$s must have a valid user ID.
tr: %1$s geçerli bir kullanıcı kimliğine sahip olmalıdır.

en: %1$s must have term %2$s. | %1$s must have one of the following terms: %2$s
tr[0]: %1$s %2$s terimine sahip olmalı.
tr[1]: %1$s şu terimlerden biri olmalı: %2$s

en: %1$s requires at least %2$s selection | %1$s requires at least %2$s selections
tr[0]: %1$s en az %2$s seçim gerektirir
tr[1]: %1$s en az %2$s seçim gerektirir

en: %d fields require attention
tr: %d alan dikkatinizi gerektiriyor

en: %s Archives
tr: %s arşivleri

en: %s Attributes
tr: %s öznitelikleri

en: %s Field
tr: %s alanı

en: %s Link
tr: %s bağlantısı

en: %s added
tr: %s eklendi

en: %s already exists
tr: %s zaten mevcut

en: %s fields
tr: %s alanları

en: %s is a required property of acf.
tr: %s acf'nin gerekli bir özelliğidir.

en: %s list
tr: %s listesi

en: %s list navigation
tr: %s listesi gezinmesi

en: %s post type created
tr: %s yazı tipi oluşturuldu

en: %s post type updated
tr: %s yazı tipi güncellendi

en: %s published privately.
tr: %s özel olarak yayımlandı.

en: %s published.
tr: %s yayımlandı.

en: %s requires a valid attachment ID when type is set to media_library.
tr: Tip media_library olarak ayarlandığında %s geçerli bir ek kimliği gerektirir.

en: %s requires a valid attachment ID.
tr: %s geçerli bir ek kimliği gerektirir.

en: %s reverted to draft.
tr: %s taslağa çevrildi.

en: %s scheduled.
tr: %s zamanlandı.

en: %s taxonomy created
tr: %s taksonomisi oluşturuldu

en: %s taxonomy updated
tr: %s taksonomisi güncellendi

en: %s updated.
tr: %s güncellendi.

en: %s value is required
tr: %s değeri gerekli

en: '%s' is not a valid email address
tr: '%s' geçerli bir e-posta adresi değil

en: 'High' position not supported in the Block Editor
tr: 'Yüksek' konum blok düzenleyicide desteklenmiyor

en: (Duplicated from %s)
tr: (%s öğesinden çoğaltıldı)

en: (no label)
tr: (etiket yok)

en: (no title)
tr: (başlık yok)

en: (this field)
tr: (bu alan)

en: . The Custom Post Type UI plugin can be deactivated.
tr: . Custom Post Type UI eklentisi etkisizleştirilebilir.

en: 1 field requires attention
tr: 1 alan dikkatinizi gerektiriyor

en: 4 Months Free
tr: 4 Ay ücretsiz

en: <a href="%s" target="_blank">Discussions</a>. We have an active and friendly community on our Community Forums who may be able to help you figure out the 'how-tos' of the ACF world.
tr: <a href="%s" target="_blank">Tartışmalar</a>. Topluluk forumlarımızda etkin ve dost canlısı bir topluluğumuz var, sizi ACF dünyasının 'nasıl yaparım'ları ile ilgili yardımcı olabilirler.

en: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Our extensive documentation contains references and guides for most situations you may encounter.
tr: <a href="%s" target="_blank">Belgeler</a>. Karşınıza çıkabilecek bir çok konu hakkında geniş içerikli belgelerimize baş vurabilirsiniz.

en: <a href="%s" target="_blank">Help Desk</a>. The support professionals on our Help Desk will assist with your more in depth, technical challenges.
tr: <a href="%s" target="_blank">Yardım masası</a>. Yardım masamızdaki profesyonel destek çalışanlarımızı daha derin, teknik sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olabilirler.

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
tr: Düzenleme ekranından <b>gizlemek</b> istediğiniz ögeleri <b>seçin</b>.

en: <strong>%1$s</strong> - We've detected one or more calls to retrieve ACF field values before ACF has been initialized. This is not supported and can result in malformed or missing data. <a href="%2$s" target="_blank">Learn how to fix this</a>.
tr: <strong>%1$s</strong> - ACF başlatılmadan önce ACF alan değerlerini almak için bir veya daha fazla çağrı algıladık. Bu desteklenmez ve hatalı biçimlendirilmiş veya eksik verilere neden olabilir. <a href="%2$s" target="_blank">Bunu nasıl düzelteceğinizi öğrenin</a>.

en: <strong>Error</strong>: %s
tr: <strong>Hata</strong>: %s

en: A PHP function name to be called for sanitizing taxonomy data saved from a meta box.
tr: Bir meta kutusundan kaydedilen sınıflandırma verilerinin temizlenmesi için çağrılacak bir PHP işlev adı.

en: A basic text input, useful for storing single string values.
tr: Tek dize değerlerini depolamak için kullanışlı olan temel bir metin girişi.

en: A basic textarea input for storing paragraphs of text.
tr: Metin paragraflarını depolamak için temel bir metin alanı girişi.

en: A descriptive summary of the post type.
tr: Yazı türünün açıklayıcı bir özeti.

en: A descriptive summary of the taxonomy.
tr: Sınıflandırmanın açıklayıcı bir özeti.

en: A descriptive summary of the term.
tr: Terimin açıklayıcı bir özeti.

en: A dropdown list with a selection of choices that you specify.
tr: Belirttiğiniz seçeneklerin yer aldığı açılır liste.

en: A dual-column interface to select one or more posts, pages, or custom post type items to create a relationship with the item that you're currently editing. Includes options to search and filter.
tr: Şu anda düzenlemekte olduğunuz öğeyle bir ilişki oluşturmak amacıyla bir veya daha fazla gönderiyi, sayfayı veya özel gönderi türü öğesini seçmek için çift sütunlu bir arayüz. Arama ve filtreleme seçeneklerini içerir.

en: A group of buttons with values that you specify, users can choose one option from the values provided.
tr: Belirlediğiniz değerlere sahip bir grup düğme, kullanıcılar sağlanan değerlerden bir seçeneği seçebilir.

en: A group of checkbox inputs that allow the user to select one, or multiple values that you specify.
tr: Kullanıcının belirttiğiniz bir veya daha fazla değeri seçmesine olanak tanıyan bir grup onay kutusu girişi.

en: A group of radio button inputs that allows the user to make a single selection from values that you specify.
tr: Kullanıcının belirttiğiniz değerlerden tek bir seçim yapmasına olanak tanıyan bir grup radyo düğmesi girişi.

en: A link to a %s
tr: Bir %s bağlantısı

en: A link to a %s.
tr: %s yazı türüne bir bağlantı.

en: A link to a post.
tr: Yazıya bir bağlantı.

en: A link to a tag
tr: Bir etikete bağlantı

en: A text input specifically designed for storing email addresses.
tr: E-posta adreslerini saklamak için özel olarak tasarlanmış bir metin girişi.

en: A text input specifically designed for storing web addresses.
tr: Web adreslerini depolamak için özel olarak tasarlanmış bir metin girişi.

en: A toggle that allows you to pick a value of 1 or 0 (on or off, true or false, etc). Can be presented as a stylized switch or checkbox.
tr: 1 veya 0 değerini seçmenizi sağlayan bir geçiş (açık veya kapalı, doğru veya yanlış vb.). Stilize edilmiş bir anahtar veya onay kutusu olarak sunulabilir.

en: ACF <a href="%s" target="_blank">options pages</a> are custom admin pages for managing global settings via fields. You can create multiple pages and sub-pages.
tr: ACF <a href="%s" target="_blank">seçenek sayfaları</a>, alanlar aracılığıyla genel ayarları yönetmeye yönelik özel yönetici sayfalarıdır. Birden fazla sayfa ve alt sayfa oluşturabilirsiniz.

en: ACF Blocks
tr: ACF blokları

en: ACF PRO Feature
tr: ACF PRO Özelliği

en: ACF PRO Logo
tr: ACF PRO Logosu

en: ACF PRO logo
tr: ACF PRO logosu

en: ACF uses <a href="%s" target="_blank">field groups</a> to group custom fields together, and then attach those fields to edit screens.
tr: ACF, özel alanları bir araya toplamak için <a href="%s" target="_blank">alan gruplarını</a> kullanır ve akabinde bu alanları düzenleme ekranlarına ekler.

en: Accordion
tr: Akordiyon

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Activate this item
tr: Bu öğeyi etkinleştir

en: Active
tr: Etkin

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Etkin <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Etkin <span class="count">(%s)</span>

en: Active Plugins
tr: Etkin eklentiler

en: Active Theme
tr: Etkin tema

en: Active post types are enabled and registered with WordPress.
tr: Aktif yazı türleri etkinleştirilmiş ve WordPress'e kaydedilmiştir.

en: Active taxonomies are enabled and registered with WordPress.
tr: Aktif sınıflandırmalar WordPress'te etkinleştirilir ve kaydedilir.

en: Activity Icon
tr: Etkinlik simgesi

en: Add
tr: Ekle

en: Add 'other' choice to allow for custom values
tr: Özel değerlere izin vermek için 'diğer' seçeneği ekle

en: Add / Edit
tr: Ekle / düzenle

en: Add Custom
tr: Özel ekle

en: Add Field
tr: Alan ekle

en: Add Field Group
tr: Alan grubu ekle

en: Add File
tr: Dosya Ekle

en: Add Image
tr: Görsel ekle

en: Add New
tr: Yeni ekle

en: Add New %s
tr: Yeni %s ekle

en: Add New Field
tr: Yeni elan ekle

en: Add New Field Group
tr: Yeni alan grubu ekle

en: Add New Item
tr: Yeni öğe ekle

en: Add New Post
tr: Yeni yazı ekle

en: Add New Post Type
tr: Yeni yazı tipi ekle

en: Add New Tag
tr: Yeni etiket ekle

en: Add New Taxonomy
tr: Yeni taksonomi ekle

en: Add Options Page
tr: Seçenekler sayfası ekle

en: Add Or Remove Items
tr: Öğeleri ekle veya kaldır

en: Add Page Icon
tr: Sayfa ekle simgesi

en: Add Post Type
tr: Yazı tipi ekle

en: Add Taxonomy
tr: Sınıflandırma ekle

en: Add Toggle All
tr: Tümünü aç/kapat ekle

en: Add Your First Field
tr: İlk alanınızı ekleyin

en: Add Your First Field Group
tr: İlk alan grubunuzu ekleyin

en: Add Your First Post Type
tr: İlk yazı türünüzü ekleyin

en: Add Your First Taxonomy
tr: İlk sınıflandırmanızı ekleyin

en: Add fields
tr: Alan ekle

en: Add fields to %s
tr: %s taksonomisine alan ekle

en: Add new choice
tr: Yeni seçenek ekle

en: Add or remove %s
tr: %s ekle veya kaldır

en: Add or remove tags
tr: Etiket ekle ya da kaldır

en: Add rule group
tr: Kural grubu ekle

en: Add this %s to the location rules of the selected field groups.
tr: Bu %s öğesini seçilen alan gruplarının konum kurallarına ekleyin.

en: Add title
tr: Başlık ekle

en: Adds 'Post Type Archive' items with this label to the list of posts shown when adding items to an existing menu in a CPT with archives enabled. Only appears when editing menus in 'Live Preview' mode and a custom archive slug has been provided.
tr: Arşivlerin etkin olduğu bir ÖYT'nde mevcut bir menüye öge eklerken gösterilen yazılar listesine bu etikete sahip 'Yazı tipi arşivi' ögelerini ekler. Yalnızca 'Canlı önizleme' modunda menüler düzenlenirken ve özel bir arşiv kısa adı sağlandığında görünür.

en: Admin Menu Parent
tr: Admin menüsü üst ögesi

en: Admin UI Enabled
tr: Yönetici kullanıcı arayüzü etkin

en: Admin editor navigation in the sidebar menu.
tr: Kenar çubuğu menüsünde yönetici editörü dolaşımı.

en: Admin menu name for the post type.
tr: Yazı türü için yönetici menüsü adı.

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Advanced Configuration
tr: Gelişmiş yapılandırma

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields PRO.
tr: Advanced Custom Fields ve Advanced Custom Fields PRO aynı anda etkin olmamalıdır. Advanced Custom Fields PRO eklentisini otomatik olarak devre dışı bıraktık.

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields.
tr: Advanced Custom Fields ve Advanced Custom Fields PRO aynı anda etkin olmamalıdır. Advanced Custom Fields eklentisini otomatik olarak devre dışı bıraktık.

en: Advanced Custom Fields logo
tr: Advanced Custom Fields logosu

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Airplane Icon
tr: Uçak simgesi

en: Album Icon
tr: Albüm simgesi

en: Align Center Icon
tr: Hizalama-ortala simgesi

en: Align Full Width Icon
tr: Tam genişlikte hizala simgesi

en: Align Left Icon
tr: Hizalama-sol simgesi

en: Align None Icon
tr: Hizalama-yok simgesi

en: Align Pull Left Icon
tr: Sola çek hizala simgesi

en: Align Pull Right Icon
tr: Sağa çek hizala simgesi

en: Align Right Icon
tr: Hizalama-sağ simgesi

en: Align Wide Icon
tr: Geniş hizala simgesi

en: All
tr: Tümü

en: All %s
tr: Tüm %s

en: All %s formats
tr: Tüm %s biçimleri

en: All Items
tr: Tüm öğeler

en: All Posts
tr: Tüm yazılar

en: All Tags
tr: Tüm etiketler

en: All images
tr: Tüm görseller

en: All post types
tr: Tüm yazı tipleri

en: All taxonomies
tr: Tüm taksonomiler

en: All user roles
tr: Bütün kullanıcı rolleri

en: Allow 'custom' values to be added
tr: ‘Özel’ alanların eklenebilmesine izin ver

en: Allow Archives URLs
tr: Arşivler adresine izin ver

en: Allow Custom Values
tr: Özel değerlere izin ver

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
tr: Görünür metin olarak HTML kodlamasının görüntülenmesine izin ver

en: Allow Null
tr: Null değere izin ver

en: Allow Other Choice
tr: Diğer seçeneğine izin ver

en: Allow items to be added to menus in the 'Appearance' > 'Menus' screen. Must be turned on in 'Screen options'.
tr: Öğelerin 'Görünüm' > 'Menüler' ekranında menülere eklenmesine izin verin. 'Ekran seçenekleri'nde etkinleştirilmesi gerekir.

en: Allow new terms to be created whilst editing
tr: Düzenlenirken yeni terimlerin oluşabilmesine izin ver

en: Allow the post type to be exported from 'Tools' > 'Export'.
tr: Yazı türünün 'Araçlar' > 'Dışa Aktar' kısmından dışa aktarılmasına izin verir.

en: Allow this accordion to open without closing others.
tr: Bu akordeonun diğerlerini kapatmadan açılmasını sağla.

en: Allowed File Types
tr: İzin verilen dosya tipleri

en: Allows the selection of one or more taxonomy terms based on the criteria and options specified in the fields settings.
tr: Alan ayarlarında belirtilen kriterlere ve seçeneklere göre bir veya daha fazla sınıflandırma teriminin seçilmesine olanak tanır.

en: Allows the selection of one or more users which can be used to create relationships between data objects.
tr: Veri nesneleri arasında ilişkiler oluşturmak için kullanılabilecek bir veya daha fazla kullanıcının seçilmesine olanak tanır.

en: Allows you to group and organize custom fields into collapsable panels that are shown while editing content. Useful for keeping large datasets tidy.
tr: Özel alanları, içeriği düzenlerken gösterilen daraltılabilir paneller halinde gruplandırmanıza ve düzenlemenize olanak tanır. Büyük veri kümelerini düzenli tutmak için kullanışlıdır.

en: Allows you to group fields into tabbed sections in the edit screen. Useful for keeping fields organized and structured.
tr: Düzenleme ekranında alanları sekmeli bölümler halinde gruplandırmanıza olanak tanır. Alanları düzenli ve yapılandırılmış tutmak için kullanışlıdır.

en: Allows you to specify a link and its properties such as title and target using the WordPress native link picker.
tr: WordPress yerel bağlantı seçiciyi kullanarak bir bağlantıyı ve onun başlık ve hedef gibi özelliklerini belirtmenize olanak tanır.

en: Alters the permalink structure to add the `WP_Rewrite::$front` prefix to URLs.
tr: Adreslere WP_Rewrite::$front önekini eklemek için kalıcı bağlantı yapısını değiştirir.

en: Amazon Icon
tr: Amazon simgesi

en: An ACF Block on this page requires attention before you can save.
tr: Kaydetmeden önce bu sayfadaki bir ACF Bloğuna dikkat edilmesi gerekiyor.

en: An input for providing a password using a masked field.
tr: Maskelenmiş bir alan kullanarak parola sağlamaya yönelik bir giriş.

en: An input for selecting a numerical value within a specified range using a range slider element.
tr: Bir aralık kaydırıcı öğesi kullanılarak belirli bir aralıktaki sayısal bir değerin seçilmesine yönelik bir giriş.

en: An input limited to numerical values.
tr: Sayısal değerlerle sınırlı bir giriş.

en: An interactive UI for picking a date and time. The date return format can be customized using the field settings.
tr: Tarih ve saat seçmek için etkileşimli bir kullanıcı arayüzü. Tarih dönüş biçimi alan ayarları kullanılarak özelleştirilebilir.

en: An interactive UI for picking a date. The date return format can be customized using the field settings.
tr: Tarih seçmek için etkileşimli bir kullanıcı arayüzü. Tarih dönüş biçimi alan ayarları kullanılarak özelleştirilebilir.

en: An interactive UI for picking a time. The time format can be customized using the field settings.
tr: Zaman seçmek için etkileşimli bir kullanıcı arayüzü. Saat formatı alan ayarları kullanılarak özelleştirilebilir.

en: An interactive UI for selecting a color, or specifying a Hex value.
tr: Bir renk seçmek veya Hex değerini belirtmek için etkileşimli bir kullanıcı arayüzü.

en: An interactive UI for selecting a location using Google Maps. Requires a Google Maps API key and additional configuration to display correctly.
tr: Google Haritalar'ı kullanarak konum seçmek için etkileşimli bir kullanıcı arayüzü. Doğru şekilde görüntülenmesi için bir Google Haritalar API anahtarı ve ek yapılandırma gerekir.

en: An interactive UI for selecting an icon. Select from Dashicons, the media library, or a standalone URL input.
tr: Bir simge seçmek için etkileşimli bir kullanıcı arayüzü. Dashicons, ortam kütüphanesi veya bağımsız bir adres girişi arasından seçim yapın.

en: An interactive and customizable UI for picking one or many posts, pages or post type items with the option to search.
tr: Bir veya daha fazla yazıyı, sayfayı veya yazı tipi öğesini arama seçeneğiyle birlikte seçmek için etkileşimli ve özelleştirilebilir bir kullanıcı arayüzü.

en: An interactive component for embedding videos, images, tweets, audio and other content by making use of the native WordPress oEmbed functionality.
tr: Yerel WordPress oEmbed işlevselliğini kullanarak video, resim, tweet, ses ve diğer içerikleri gömmek için etkileşimli bir bileşen.

en: An interactive dropdown to select one or more posts, pages, custom post type items or archive URLs, with the option to search.
tr: Arama seçeneğiyle birlikte bir veya daha fazla yazıyı, sayfayı, özel yazı tipi ögesini veya arşiv adresini seçmek için etkileşimli bir açılır menü.

en: Analytics Icon
tr: Analitik simgesi

en: Any post status
tr: Herhangi bir yazı durumu

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Appearance Icon
tr: Görünüm simgesi

en: Appearance Menus Support
tr: Görünüm menüleri desteği

en: Appears after the input
tr: Girdi alanından sonra görünür

en: Appears as an item in the 'New' menu in the admin bar.
tr: Yönetim çubuğundaki 'Yeni' menüsünde bir öğe olarak görünür.

en: Appears before the input
tr: Girdi alanından önce görünür

en: Appears in the admin bar in the 'All Posts' view, provided the post type supports archives and the home page is not an archive of that post type.
tr: Yazı türü arşivleri destekliyorsa ve ana sayfa o yazı türünün bir arşivi değilse yönetim çubuğunda 'Tüm Yazılar' görünümünde görünür.

en: Appears when creating a new post
tr: Yeni bir yazı oluştururken görünür

en: Appears within the input
tr: Girdi alanının içinde görünür

en: Append
tr: Sonuna ekle

en: Archive
tr: Arşiv

en: Archive Icon
tr: Arşiv simgesi

en: Archive Slug
tr: Arşiv kısa ismi

en: Archives
tr: Arşivler

en: Archives Nav Menu
tr: Arşivler dolaşım menüsü

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Array
tr: Dizi

en: Arrow Down (alt) Icon
tr: Aşağı ok (alt) simgesi

en: Arrow Down (alt2) Icon
tr: Aşağı ok (alt2) simgesi

en: Arrow Down Icon
tr: Aşağı ok simgesi

en: Arrow Left (alt) Icon
tr: Sol ok (alt) simgesi

en: Arrow Left (alt2) Icon
tr: Sol ok (alt2) simgesi

en: Arrow Left Icon
tr: Sol ok simgesi

en: Arrow Right (alt) Icon
tr: Sağ ok (alt) simgesi

en: Arrow Right (alt2) Icon
tr: Sağ ok (alt2) simgesi

en: Arrow Right Icon
tr: Sağ ok simgesi

en: Arrow Up (alt) Icon
tr: Yukarı ok (alt) simgesi

en: Arrow Up (alt2) Icon
tr: Yukarı ok (alt2) simgesi

en: Arrow Up Icon
tr: Yukarı ok simgesi

en: Art Icon
tr: Sanat simgesi

en: As the button label for selecting to use an image as the featured image.
tr: Bir görseli öne çıkan görsel olarak seçme düğmesi etiketi olarak.

en: As the button label when adding media to content.
tr: İçeriğie ortam eklerken düğme etiketi olarak.

en: As the button label when removing the featured image.
tr: Öne çıkan görseli kaldırma düğmesi etiketi olarak.

en: As the button label when setting the featured image.
tr: Öne çıkan görseli ayarlarken düğme etiketi olarak.

en: Aside Icon
tr: Kenar simgesi

en: Assign Terms Capability
tr: Terim yeteneği ata

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band
tr: Hiyerarşi oluşturmak için bir üst terim atayın. Örneğin Jazz terimi Bebop ve Big Band'in üst öğesi olacaktır

en: Assigns a title for navigation link block variation used in the block editor.
tr: Blok düzenleyicide kullanılan gezinme bağlantısı blok varyasyonu için bir başlık atar.

en: Assigns parent item text, but with a colon (:) added to the end.
tr: Üst öğe metninin atamasını yapar ancak sonuna iki nokta üst üste (:) eklenir.

en: Assigns parent item text. Only used on hierarchical taxonomies.
tr: Üst öğe metnini belirler. Sadece hiyerarşik sınıflandırmalarda kullanılır.

en: Assigns popular items text. Only used for non-hierarchical taxonomies.
tr: Popüler ögeler metninin atamasını yapar. Yalnızca hiyerarşik olmayan sınıflandırmalar için kullanılır.

en: Assigns search items text.
tr: Arama öğeleri metninin atamasını yapar.

en: Assigns text to the Title field of the Most Used tab.
tr: En Çok Kullanılan sekmesinin başlık alanına metin atar.

en: Assigns text to the filter button in the posts lists table.
tr: Yazı listeleri tablosundaki filtre düğmesine metin ataması yapar.

en: Assigns text to the table hidden heading.
tr: Tablonun gizli başlığına metin atası yapar.

en: Assigns text to the table pagination hidden heading.
tr: Tablo sayfalandırma gizli başlığına metin ataması yapar.

en: Assigns the 'choose from most used' text used in the meta box when JavaScript is disabled. Only used on non-hierarchical taxonomies.
tr: JavaScript devre dışı bırakıldığında meta kutusunda kullanılan 'en çok kullanılandan seç' metninin atamasını yapar. Yalnızca hiyerarşik olmayan sınıflandırmalarda kullanılır.

en: Assigns the add new item text.
tr: Yeni öğe ekleme metninin atamasını yapar.

en: Assigns the add or remove items text used in the meta box when JavaScript is disabled. Only used on non-hierarchical taxonomies
tr: JavaScript devre dışı olduğunda meta kutusunda kullanılan öğe ekleme veya kaldırma metninin atamasını yapar. Sadece hiyerarşik olmayan sınıflandırmalarda kullanılır.

en: Assigns the all items text.
tr: Tüm öğelerin metninin atamasını yapar.

en: Assigns the menu name text.
tr: Menü adı metninin atamasını yapar.

en: Assigns the new item name text.
tr: Yeni öğe adı metninin atamasını yapar.

en: Assigns the separate item with commas text used in the taxonomy meta box. Only used on non-hierarchical taxonomies.
tr: Ayrı öğeyi sınıflandırma meta kutusunda kullanılan virgül metniyle atar. Yalnızca hiyerarşik olmayan sınıflandırmalarda kullanılır.

en: Assigns the text displayed in the posts and media list tables when no tags or categories are available.
tr: Hiçbir etiket veya kategori bulunmadığında gönderilerde ve ortam listesi tablolarında görüntülenen metni atar.

en: Assigns the text displayed when clicking the 'choose from most used' text in the taxonomy meta box when no tags are available, and assigns the text used in the terms list table when there are no items for a taxonomy.
tr: Hiçbir etiket mevcut olmadığında sınıflandırma meta kutusundaki 'en çok kullanılanlardan seç' metnine tıklandığında görüntülenen metnin atamasını yapar ve bir sınıflandırma için hiçbir öge olmadığında terimler listesi tablosunda kullanılan metnin atamasını yapar.

en: Assigns the text used to link back to the main index after updating a term.
tr: Bir terimi güncelleştirdikten sonra ana dizine geri bağlanmak için kullanılan metni atar.

en: Assigns the update item text.
tr: Güncelleme öğesi metninin atamasını yapar.

en: At the top of the editor screen when adding a new item.
tr: Yeni bir öğe eklerken düzenleyici ekranının üstünde.

en: At the top of the editor screen when editing a term.
tr: Bir terimi düzenlerken editör ekranının üst kısmında.

en: At the top of the editor screen when editing an item.
tr: Bir öğeyi düzenlerken düzenleyici ekranının üstünde.

en: At the top of the items screen when searching for an item.
tr: Bir öğe ararken öğeler ekranının üstünde.

en: At the top of the post type list screen when there are no posts in the trash.
tr: Çöp kutusunda yazı olmadığında yazı türü liste ekranının üstünde.

en: At the top of the post type list screen when there are no posts to display.
tr: Gösterilecek yazı olmadığında yazı türü liste ekranının üstünde.

en: Attachment
tr: Eklenti

en: Attachments
tr: Dosya ekleri

en: Attributes Meta Box
tr: Öznitelikler meta kutusu

en: Audio Icon
tr: Ses simgesi

en: Author
tr: Yazar

en: Automatically add &lt;br&gt;
tr: Otomatik ekle &lt;br&gt;

en: Automatically add paragraphs
tr: Otomatik paragraf ekle

en: Awaiting save
tr: Kayıt edilmeyi bekliyor

en: Awards Icon
tr: Ödül simgesi

en: Back Icon
tr: Geri simgesi

en: Back To Items
tr: Öğelere geri dön

en: Back to all tools
tr: Tüm araçlara geri dön

en: Backup Icon
tr: Yedekleme simgesi

en: Bank Icon
tr: Banka simgesi

en: Base URL
tr: Temel web adresi

en: Basic
tr: Basit

en: Basic Settings
tr: Temel ayarlar

en: Beer Icon
tr: Bira simgesi

en: Before creating your first Field Group, we recommend first reading our <a href="%s" target="_blank">Getting started</a> guide to familiarize yourself with the plugin's philosophy and best practises.
tr: İlk alan grubunuzu oluşturmadan önce <a href="%s" target="_blank">Başlarken</a> rehberimize okumanızı öneririz, bu sayede eklentinin filozofisini daha iyi anlayabilir ve en iyi çözümleri öğrenebilirsiniz.

en: Bell Icon
tr: Çan simgesi

en: Below fields
tr: Alanlarının altında

en: Below labels
tr: Etiketlerin altında

en: Bidirectional
tr: Çift yönlü

en: Block
tr: Blok

en: Block Default Icon
tr: Blok varsayılan simgesi

en: Block Preloading Enabled
tr: Blok ön yükleme etkin

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Blocks Per ACF Block Version
tr: Her bir ACF blok sürümü için bloklar

en: Blocks Per API Version
tr: Her bir API sürümü için bloklar

en: Blocks Using Post Meta
tr: Yazı metası kullanan bloklar

en: Bold Icon
tr: Kalın simgesi

en: Book (alt) Icon
tr: Kitap (alt) simgesi

en: Book Icon
tr: Kitap simgesi

en: Both (Array)
tr: İkisi de (Dizi)

en: Break Icon
tr: Mola simgesi

en: Browse Fields
tr: Alanlara Göz At

en: Browse Media Library
tr: Ortam kütüphanesine göz at

en: BuddyPress Icon
tr: BuddyPress simgesi

en: Building Icon
tr: Bina simgesi

en: Built for those that build with WordPress, by the team at %s
tr: WordPress ile geliştirenler için, %s ekibi tarafından oluşturuldu

en: Businessman Icon
tr: İş insanı simgesi

en: Businessperson Icon
tr: İş i̇nsanı i̇konu

en: Businesswoman Icon
tr: İş adamı simgesi

en: Button Group
tr: Tuş grubu

en: Button Icon
tr: Düğme simgesi

en: By default the capabilities of the post type will inherit the 'Post' capability names, eg. edit_post, delete_posts. Enable to use post type specific capabilities, eg. edit_{singular}, delete_{plural}.
tr: Varsayılan olarak, yazı türünün yetenekleri 'Yazı' yetenek isimlerini devralacaktır, örneğin edit_post, delete_posts. Yazı türüne özgü yetenekleri kullanmak için etkinleştirin, örneğin edit_{singular}, delete_{plural}.

en: By default the post type will get a new top level item in the admin menu. If an existing top level item is supplied here, the post type will be added as a submenu item under it.
tr: Varsayılan olarak, yazı türü yönetim menüsünde yeni bir üst düzey öğe olarak görünecektir. Buraya mevcut bir üst düzey öğe sağlanırsa, yazı türü onun alt menü öğesi olarak eklenir.

en: Calculator Icon
tr: Hesap makinesi simgesi

en: Calendar (alt) Icon
tr: Takvim alt simgesi

en: Calendar Icon
tr: Takvim simgesi

en: Camera (alt) Icon
tr: Kamera (alt) simgesi

en: Camera Icon
tr: Kamera simgesi

en: Can Export
tr: Dışarı aktarılabilir

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Car Icon
tr: Araba simgesi

en: Carrot Icon
tr: Havuç simgesi

en: Cart Icon
tr: Sepet simgesi

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Categories Meta Box
tr: Kategoriler meta kutusu

en: Category
tr: Kategori

en: Category Icon
tr: Kategori simgesi

en: Center
tr: Merkez

en: Center the initial map
tr: Haritayı ortala

en: Character Limit
tr: Karakter limiti

en: Chart Area Icon
tr: Grafik alanı simgesi

en: Chart Bar Icon
tr: Grafik çubuğu simgesi

en: Chart Line Icon
tr: Grafik çizgisi simgesi

en: Chart Pie Icon
tr: Pasta grafiği simgesi

en: Chat Icon
tr: Sohbet simgesi

en: Checkbox
tr: İşaret kutusu

en: Checkbox custom values cannot be empty. Uncheck any empty values.
tr: Onay kutusu özel değerleri boş olamaz. Boş değerlerin seçimini kaldırın.

en: Checked
tr: İşaretlendi

en: Child Page (has parent)
tr: Alt sayfa (ebeveyni olan)

en: Choice
tr: Seçim

en: Choices
tr: Seçimler

en: Choose From Most Used
tr: En çok kullanılanlardan seç

en: Choose another post type to base the capabilities for this post type.
tr: Bu yazı türü için yeteneklerin temel alınacağı başka bir yazı türü seçin.

en: Choose from over 30 field types. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
tr: 30'dan fazla alan türünden seçim yapın. <a href="%s" target="_blank">Daha fazla bilgi edinin</a>.

en: Choose from the most used %s
tr: En çok kullanılan %s arasından seçim yapın

en: Choose from the most used tags
tr: En çok kullanılan etiketler arasından seç

en: Class "%s" does not exist.
tr: "%s" sınıfı mevcut değil.

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear color
tr: Rengi temizle

en: Clear location
tr: Konumu temizle

en: Click to change the icon in the Media Library
tr: Ortam kütüphanesinnde simgeyi değiştirmek için tıklayın

en: Click to initialize TinyMCE
tr: TinyMCE hazırlamak için tıklayın

en: Clipboard Icon
tr: Pano simgesi

en: Clock Icon
tr: Saat simgesi

en: Clone Field
tr: Çoğaltma alanı

en: Close Field
tr: Alanı kapat

en: Close Modal
tr: Pencereyi kapat

en: Close modal
tr: Modalı kapat

en: Cloud Icon
tr: Bulut simgesi

en: Cloud Saved Icon
tr: Bulut kaydedildi simgesi

en: Cloud Upload Icon
tr: Bulut yükleme simgesi

en: Code Icon
tr: Kod simgesi

en: Code Standards Icon
tr: Kod standartları simgesi

en: Coffee Icon
tr: Kahve simgesi

en: Collapse Details
tr: Detayları daralt

en: Collapse Icon
tr: Daraltma simgesi

en: Color Picker
tr: Renk seçici

en: Color Picker Icon
tr: Renk seçici simgesi

en: Color value
tr: Renk değeri

en: Columns Icon
tr: Sütunlar simgesi

en: Comma separated list. Leave blank for all types
tr: Virgül ile ayrılmış liste. Tüm tipler için boş bırakın

en: Comment
tr: Yorum

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Comments Icon
tr: Yorumlar simgesi

en: Community Icon
tr: Topluluk simgesi

en: Conditional Logic
tr: Koşullu mantık

en: Connect selected terms to the post
tr: Seçilmiş terimleri yazıya bağla

en: Content
tr: İçerik

en: Content Editor
tr: İçerik düzenleyici

en: Contract Icon
tr: Sözleşme simgesi

en: Controller Class
tr: Denetleyici sınıfı

en: Controls how new lines are rendered
tr: Yeni satırların nasıl görüntüleneceğini denetler

en: Controls the meta box on the content editor screen. By default, the Categories meta box is shown for hierarchical taxonomies, and the Tags meta box is shown for non-hierarchical taxonomies.
tr: İçerik düzenleyici ekranındaki meta kutusunu kontrol eder. Varsayılan olarak, hiyerarşik sınıflandırmalar için Kategoriler meta kutusu gösterilir ve hiyerarşik olmayan sınıflandırmalar için Etiketler meta kutusu gösterilir.

en: Copied
tr: Kopyalandı

en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

en: Cover Image Icon
tr: Kapak görseli simgesi

en: Create Terms
tr: Terimleri oluştur

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
tr: Bu gelişmiş özel alanları hangi düzenleme ekranlarının kullanacağını belirlemek için bir kural seti oluşturun

en: Create a term for the taxonomy that cannot be deleted. It will not be selected for posts by default.
tr: Sınıflandırma için silinemeyecek bir terim oluşturun. Varsayılan olarak yazılar için seçilmeyecektir.

en: Create custom taxonomies to classify post type content
tr: Yazı tipi içeriğini sınıflandırmak için özel sınıflandırmalar oluşturun

en: Create post type
tr: Yazı tipi oluştur

en: Create taxonomy
tr: Taksonomi oluştur

en: Created on %1$s at %2$s
tr: %1$s tarihinde %2$s saatinde oluşturuldu

en: Crop Icon
tr: Kırpma simgesi

en: Current User
tr: Şu anki kullanıcı

en: Current User Role
tr: Şu anki kullanıcı rolü

en: Custom Character Icon
tr: Özel karakter simgesi

en: Custom Fields
tr: Ek alanlar

en: Custom Meta Box
tr: Özel meta kutusu

en: Custom Meta Box Callback
tr: Özel meta kutusu geri çağrısı

en: Custom Permalink
tr: Özel kalıcı bağlantı

en: Custom Query Variable
tr: Özel sorgu değişkeni

en: Custom slug for the Archive URL.
tr: Arşiv adresi için özel kısa isim

en: Custom:
tr: Özel:

en: Customize WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
tr: Güçlü, profesyonel ve sezgisel alanlar ile WordPress'i özelleştirin.

en: Customize the map height
tr: Harita yüksekliğini özelleştir

en: Customize the query variable name
tr: Sorgu değişkeni adını özelleştirin

en: Customize the query variable name.
tr: Sorgu değişken adını özelleştir.

en: Customize the slug used in the URL
tr: Adreste kullanılan kısa ismi özelleştir

en: Customize the slug used in the URL.
tr: Adreste kullanılan kısa ismi özelleştirin.

en: Customizer Icon
tr: Özelleştirici simgesi

en: Dashboard Icon
tr: Pano simgesi

en: Dashicons
tr: Panel simgeleri

en: Database Add Icon
tr: Veritabanı ekleme simgesi

en: Database Export Icon
tr: Veritabanı dışa aktarma simgesi

en: Database Icon
tr: Veritabanı simgesi

en: Database Import Icon
tr: Veritabanı içe aktarma simgesi

en: Database Remove Icon
tr: Veritabanı kaldırma simgesi

en: Database Upgrade Required
tr: Veritabanı yükseltmesi gerekiyor

en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
tr: Veritabanı güncellemesi tamamlandı. <a href="%s">Ağ panosuna geri dön</a>

en: Database View Icon
tr: Veritabanı görünümü simgesi

en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
tr: Veritabanı yükseltme tamamlandı. <a href="%s">Yenilikler </a>

en: Date Picker
tr: Tarih seçici

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
tr: Bitti

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
tr: Bugün

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
tr: Sonraki

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
tr: Önceki

[ctx: Date Picker JS weekHeader]
en: Wk
tr: Hf

en: Date Time Picker
tr: Tarih zaman seçici

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
tr: Bitti

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
tr: Şimdi

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
tr: Saat

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
tr: Mikrosaniye

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
tr: Milisaniye

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
tr: Dakika

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
tr: İkinci

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
tr: Seçim

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
tr: Zamanı se

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
tr: Zaman

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
tr: Zaman dilimi

en: Deactivate
tr: Devre dışı bırak

en: Deactivate this item
tr: Bu öğeyi devre dışı bırak

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default Icon
tr: Varsayılan simgesi

en: Default Template
tr: Varsayılan şablon

en: Default Term
tr: Varsayılan terim

en: Default Value
tr: Varsayılan değer

en: Define an endpoint for the previous accordion to stop. This accordion will not be visible.
tr: Önceki akordeonun durması için bir son nokta tanımlayın. Bu akordeon görüntülenmeyecek.

en: Delay Initialization
tr: Hazırlık geciktirme

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Field Group
tr: Alan grubunu sil

en: Delete Terms Capability
tr: Terim yeteneği sil

en: Delete With User
tr: Kullanıcı ile sil.

en: Delete field
tr: Sil alanı

en: Delete items by a user when that user is deleted.
tr: Bir kullanıcı silindiğinde öğelerini sil.

en: Describes a navigation link block variation used in the block editor.
tr: Blok düzenleyicide kullanılan bir gezinme bağlantısı bloğu varyasyonunu açıklar.

en: Describes the Description field on the Edit Tags screen.
tr: Etiketleri düzenle ekranındaki açıklama alanını tanımlar.

en: Describes the Name field on the Edit Tags screen.
tr: Etiketleri düzenle ekranındaki ad alanını açıklar.

en: Describes the Parent field on the Edit Tags screen.
tr: Etiketleri düzenle ekranındaki ana alanı açıklar.

en: Describes the Slug field on the Edit Tags screen.
tr: Etiketleri düzenle ekranındaki kısa isim alanını tanımlar.

en: Description
tr: Açıklama

en: Description Field Description
tr: Açıklama alanı tanımı

en: Description for a navigation link block variation.
tr: Bir gezinme bağlantısı blok varyasyonu için açıklama.

en: Desktop Icon
tr: Masaüstü simgesi

en: Discussion
tr: Tartışma

en: Dismiss Icon
tr: Kapat simgesi

en: Dismiss permanently
tr: Kalıcı olarak kapat

en: Display Format
tr: Gösterim biçimi

en: Display a column for the taxonomy on post type listing screens.
tr: Yazı tipi listeleme ekranlarında sınıflandırma için bir sütun görüntüleyin.

en: Display this accordion as open on page load.
tr: Sayfa yüklemesi sırasında bu akordeonu açık olarak görüntüle.

en: Displays text alongside the checkbox
tr: İşaret kutusunun yanında görüntülenen metin

en: Displays the WordPress WYSIWYG editor as seen in Posts and Pages allowing for a rich text-editing experience that also allows for multimedia content.
tr: WordPress WYSIWYG düzenleyicisini yazılar ve sayfalarda görüldüğü gibi görüntüler ve multimedya içeriğine de olanak tanıyan zengin bir metin düzenleme deneyimi sunar.

en: Document Icon
tr: Belge simgesi

en: Documentation
tr: Belgeler

en: Done
tr: Tamamlandı

en: Download Icon
tr: İndirme simgesi

en: Drag to reorder
tr: Yeniden düzenlemek için sürükleyin

en: Drumstick Icon
tr: Baget simgesi

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Duplicate field
tr: Alanı çoğalt

en: Duplicate post type
tr: Yazı tipini çoğalt

en: Duplicate taxonomy
tr: Taksonomiyi çoğalt

en: Duplicate this item
tr: Bu ögeyi çoğalt

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit %s
tr: %s düzenle

en: Edit Field
tr: Alanı düzenle

en: Edit Field Group
tr: Alan grubunu düzenle

en: Edit File
tr: Dosya düzenle

en: Edit Icon
tr: Düzenle simgesi

en: Edit Image
tr: Resmi düzenle

en: Edit Item
tr: Öğeyi düzenle

en: Edit Large Icon
tr: Büyük düzenle simgesi

en: Edit Page Icon
tr: Sayfayı düzenle simgesi

en: Edit Post
tr: Yazıyı düzenle

en: Edit Post Type
tr: Yazı tipini düzenle

en: Edit Tag
tr: Etiketi düzenle

en: Edit Taxonomy
tr: Taksonomi düzenle

en: Edit Terms Capability
tr: Terim yeteneği düzenle

en: Edit field
tr: Alanı düzenle

en: Edit field group
tr: Alan grubunu düzenle

en: Editor
tr: Editör

en: Elements
tr: Elemanlar

en: Ellipsis Icon
tr: Elips simgesi

en: Email
tr: EPosta

en: Email (alt) Icon
tr: E-posta alt simgesi

en: Email (alt2) Icon
tr: E-posta (alt2) simgesi

en: Email Icon
tr: E-posta simgesi

en: Embed Audio Icon
tr: Ses gömme simgesi

en: Embed Generic Icon
tr: Jenerik gömme simgesi

en: Embed Photo Icon
tr: Fotoğraf gömme simgesi

en: Embed Post Icon
tr: Yazı gömme simgesi

en: Embed Size
tr: Gömme boyutu

en: Embed Video Icon
tr: Video gömme simgesi

en: Enable Transparency
tr: Saydamlığı etkinleştir

en: Enable various features in the content editor.
tr: İçerik düzenleyicide çeşitli özellikleri etkinleştirin.

en: Enabling the bidirectional setting allows you to update a value in the target fields for each value selected for this field, adding or removing the Post ID, Taxonomy ID or User ID of the item being updated. For more information, please read the <a href="%s" target="_blank">documentation</a>.
tr: Çift yönlü ayarın etkinleştirilmesi, güncellenen öğenin Posta Kimliğini, Sınıflandırma Kimliğini veya Kullanıcı Kimliğini ekleyerek veya kaldırarak, bu alan için seçilen her değer için hedef alanlardaki bir değeri güncellemenize olanak tanır. Daha fazla bilgi için lütfen <a href="%s" target="_blank">belgeleri</a> okuyun.

en: Endpoint
tr: Uç nokta

en: Enter URL
tr: Adres girin

en: Enter each choice on a new line.
tr: Her seçeneği yeni bir satıra girin.

en: Enter each default value on a new line
tr: Her satıra bir değer girin

en: Error loading field.
tr: Alan yükleme sırasında hata.

en: Error uploading file. Please try again
tr: Dosya yüklenirken hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin

en: Escape HTML
tr: HTML’i güvenli hale getir

en: Excerpt
tr: Özet

en: Excerpt View Icon
tr: Özet görünümü simgesi

en: Exclude From Search
tr: Aramadan hariç tut

en: Exit Icon
tr: Çıkış simgesi

en: Expand Details
tr: Ayrıntıları genişlet

en: Expand Icon
tr: Genişletme simgesi

en: Expand the functionality of WordPress beyond standard posts and pages with custom post types.
tr: Özel yazı türleri ile WordPress'in işlevselliğini standart yazılar ve sayfaların ötesine genişletin.

en: Export
tr: Dışa aktar

en: Export - Generate PHP
tr: Dışa Aktar - PHP Oluştur

en: Export As JSON
tr: JSON olarak dışa aktar

en: Export Field Groups
tr: Alan gruplarını dışarı aktar

en: Exported 1 item. | Exported %s items.
tr[0]: Bir öğe dışa aktarıldı.
tr[1]: %s öğe dışa aktarıldı.

en: Expose this post type in the REST API.
tr: Bu yazı tipini REST API'sinde gösterin.

en: Exposes this post type in the REST API. Required to use the block editor.
tr: Bu yazı türünü REST API'de görünür hale getirir. Blok düzenleyiciyi kullanmak için gereklidir.

en: External Icon
tr: Harici simgesi

en: Facebook (alt) Icon
tr: Facebook alt simgesi

en: Facebook Icon
tr: Facebook simgesi

en: Failed to import post types.
tr: Yazı türleri içeri aktarılamadı.

en: Failed to import taxonomies.
tr: Sınıflandırmalar içeri aktarılamadı.

en: Featured Image
tr: Öne çıkan görsel

en: Featured Image Meta Box
tr: Öne çıkan görsel meta kutusu

en: Featured image
tr: Öne çıkan görsel

en: Feed URL
tr: Akış adresi

en: Feedback
tr: Geri bildirim

en: Feedback Icon
tr: Geri bildirim simgesi

en: Field
tr: Alan

en: Field Group
tr: Alan grubu

en: Field Group Title
tr: Alan grubu başlığı

en: Field Group(s)
tr: Alan grup(lar)ı

en: Field Groups
tr: Alan grupları

en: Field Groups Enabled for GraphQL
tr: GraphQL için alan grupları etkinleştirildi

en: Field Groups Enabled for REST API
tr: REST API için alan grupları etkinleştirildi

en: Field Keys
tr: Alan anahtarları

en: Field Label
tr: Alan etiketi

en: Field Name
tr: Alan adı

en: Field Settings Tabs
tr: Alan ayarı sekmeleri

en: Field Settings Tabs Enabled
tr: Saha ayarları sekmeleri etkin

en: Field Type
tr: Alan tipi

en: Field Type Modal Enabled
tr: Alan türü modali etkin

en: Field group activated. | %s field groups activated.
tr[0]: Alan grubu kaydedildi.
tr[1]: %s alan grubu kaydedildi.

en: Field group deactivated. | %s field groups deactivated.
tr[0]: Alan grubu silindi.
tr[1]: %s alan grubu silindi.

en: Field group deleted.
tr: Alan grubu silindi.

en: Field group draft updated.
tr: Alan grubu taslağı güncellendi.

en: Field group duplicated. | %s field groups duplicated.
tr[0]: Alan grubu çoğaltıldı.
tr[1]: %s alan grubu çoğaltıldı.

en: Field group linked successfully. | Field groups linked successfully.
tr[0]: Alan grubu başarıyla bağlandı.
tr[1]: Alan grubu başarıyla bağlandı.

en: Field group published.
tr: Alan grubu yayımlandı.

en: Field group saved.
tr: Alan grubu kaydedildi.

en: Field group scheduled for.
tr: Alan grubu zamanlandı.

en: Field group submitted.
tr: Alan grubu gönderildi.

en: Field group synchronized. | %s field groups synchronized.
tr[0]: Alan grubu eşitlendi.
tr[1]: %s alan grubu eşitlendi.

en: Field group title is required
tr: Alan grubu başlığı gerekli

en: Field group updated.
tr: Alan grubu güncellendi.

en: Field groups linked successfully.
tr: Alan grubu başarıyla bağlandı.

en: Field groups with a lower order will appear first
tr: Daha düşük sıralamaya sahip alan grupları daha önce görünür

en: Field moved to other group
tr: Alan başka bir gruba taşındı.

en: Field type does not exist
tr: Var olmayan alan tipi

en: Fields
tr: Alanlar

en: File
tr: Dosya

en: File Array
tr: Dosya dizisi

en: File ID
tr: Dosya no

en: File URL
tr: Dosya adresi

en: File name
tr: Dosya adı

en: File size
tr: Dosya boyutu

en: File size must be at least %s.
tr: Dosya boyutu en az %s olmalı.

en: File size must not exceed %s.
tr: Dosya boyutu %s boyutunu geçmemeli.

en: File type must be %s.
tr: Dosya tipi %s olmalı.

en: Filter %s by date
tr: %s öğelerini tarihe göre süz

en: Filter %s list
tr: %s listesini süz

en: Filter By Item
tr: Ögeye göre filtrele

en: Filter Icon
tr: Filtre simgesi

en: Filter Items By Date
tr: Öğeleri tarihe göre süz

en: Filter Items List
tr: Öğe listesini süz

en: Filter by %s
tr: %s ile filtrele

en: Filter by Post Status
tr: Yazı durumuna göre filtrele

en: Filter by Post Type
tr: Yazı tipine göre filtre

en: Filter by Role
tr: Role göre filtrele

en: Filter by Taxonomy
tr: Taksonomiye göre filtre

en: Filter by category
tr: Kategoriye göre filtrele

en: Filter posts by date
tr: Yazıları tarihe göre süz

en: Filter posts list
tr: Yazı listesini filtrele

en: Filters
tr: Filtreler

en: Find current location
tr: Şu anki konumu bul

en: Flag Icon
tr: Bayrak simgesi

en: Flexible Content
tr: Esnek içerik

en: Flexible Content Field
tr: Esnek içerik alanı

en: Flip Horizontal Icon
tr: Yatay çevirme simgesi

en: Flip Vertical Icon
tr: Dikey çevirme simgesi

en: Food Icon
tr: Yemek simgesi

en: For hierarchical types in the post type list screen.
tr: Hiyerarşik türler için yazı türü liste ekranında.

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
tr: Daha fazla kontrol için, hem bir değeri hem de bir etiketi şu şekilde belirtebilirsiniz:

en: Format
tr: Biçim

en: Forms
tr: Formlar

en: Forms Icon
tr: Formlar simgesi

en: Forums Icon
tr: Forumlar simgesi

en: Forward Icon
tr: İleri simgesi

en: Free
tr: Ücretsiz

en: Friends Icon
tr: Arkadaşlar simgesi

en: Front Page
tr: Ön Sayfa

en: Front URL Prefix
tr: Ön adres öneki

en: Full Size
tr: Tam boyut

en: Fullscreen (alt) Icon
tr: Tam ekran (alt) simgesi

en: Fullscreen Exit (alt) Icon
tr: Tam ekran çıkış (alt) simgesi

en: Gallery
tr: Galeri

en: Gallery Field
tr: Galeri alanı

en: Gallery Icon
tr: Galeri simgesi

en: Games Icon
tr: Oyunlar simgesi

en: General
tr: Genel

en: Generate PHP
tr: PHP oluştur

en: Generic Icon
tr: Jenerik simgesi

en: Genre
tr: Tür

en: Genres
tr: Türler

en: Get started creating new custom fields for your posts, pages, custom post types and other WordPress content.
tr: Yazılarınız, sayfalarınız, özel yazı tipleriniz ve diğer WordPress içerikleriniz için yeni özel alanlar oluşturmaya başlayın.

en: Google Icon
tr: Google simgesi

en: Google Map
tr: Google haritası

en: Grid View Icon
tr: Izgara-görünümü simgesi

en: Group
tr: Grup

en: Group Settings
tr: Grup ayarları

en: Groups Icon
tr: Gruplar simgesi

en: HTML Icon
tr: HTML simgesi

en: Hammer Icon
tr: Çekiç simgesi

en: Has an item archive that can be customized with an archive template file in your theme.
tr: Temanızdaki bir arşiv şablon dosyası ile özelleştirilebilen bir öğe arşivine sahiptir.

en: Has any page selected
tr: Seçili herhangi bir sayfa

en: Has any post selected
tr: Seçili herhangi bir yazısı olan

en: Has any relationship selected
tr: Herhangi bir ilişki seçilmiş olan

en: Has any term selected
tr: Seçilmiş herhangi bir terim

en: Has any user selected
tr: Herhangi bir kullanıcı

en: Has any value
tr: Herhangi bir değer

en: Has no page selected
tr: Seçili sayfa yok

en: Has no post selected
tr: Seçili hiç bir yazısı olmayan

en: Has no relationship selected
tr: Seçili llişkisi olmayan

en: Has no term selected
tr: Seçilmiş bir terim yok

en: Has no user selected
tr: Seçili kullanıcı yok

en: Has no value
tr: Hiçbir değer

en: Heading Icon
tr: Başlık simgesi

en: Heart Icon
tr: Kalp Simgesi

en: Height
tr: Ağırlık

en: Help & Support
tr: Yardım ve destek

en: Help Icon
tr: Yardım simgesi

en: Hex String
tr: Hex metin

en: Hidden Icon
tr: Gizli simgesi

en: Hide on screen
tr: Ekranda gizle

en: Hide&nbsp;details
tr: Ayrıntıları&nbsp;gizle

en: Hierarchical
tr: Hiyerarşik

en: Hierarchical post types can have descendants (like pages).
tr: Hiyerarşik yazı türleri, alt öğelere (sayfalar gibi) sahip olabilir.

en: Hierarchical taxonomies can have descendants (like categories).
tr: Hiyerarşik taksonomilerin alt ögeleri (kategoriler gibi) olabilir.

en: High (after title)
tr: Yüksek (başlıktan sonra)

en: Home Icon
tr: Ana sayfa simgesi

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Hourglass Icon
tr: Kum saati simgesi

en: I know what I'm doing, show me all the options.
tr: Ne yaptığımı biliyorum, baba tüm seçenekleri göster.

en: Icon Picker
tr: Simge seçici

en: Icon picker requires a value.
tr: Simge seçici bir değer gerektirir.

en: Icon picker requires an icon type.
tr: Simge seçici bir simge türü gerektirir.

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
tr: Eğer düzenleme ekranında birden çok alan grubu ortaya çıkarsa, ilk alan grubunun seçenekleri kullanılır (en düşük sıralama numarasına sahip olan)

en: Image
tr: Görsel

en: Image Array
tr: Görsel dizisi

en: Image ID
tr: Görsel no

en: Image Icon
tr: Görsel simgesi

en: Image URL
tr: Resim Adresi

en: Image height must be at least %dpx.
tr: Görsel yüksekliği en az %dpx olmalı.

en: Image height must not exceed %dpx.
tr: Görsel yüksekliği %dpx değerini geçmemeli.

en: Image width must be at least %dpx.
tr: Görsel genişliği en az %dpx olmalı.

en: Image width must not exceed %dpx.
tr: Görsel genişliği %dpx değerini geçmemeli.

en: Images (alt) Icon
tr: Görseller (alt) simgesi

en: Images (alt2) Icon
tr: Görseller (alt2) simgesi

en: Import
tr: İçe aktar

en: Import Field Groups
tr: Alan gruplarını içeri aktar

en: Import JSON
tr: JSON'u içe aktar

en: Import Post Types and Taxonomies registered with Custom Post Type UI and manage them with ACF. <a href="%s">Get Started</a>.
tr: Custom Post Type UI ile kaydedilen yazı türleri ve sınıflandırmaları içeri aktarın ve ACF ile yönetin. <a href="%s">Başlayın</a>.

en: Import file empty
tr: İçe aktarılan dosya boş

en: Import from Custom Post Type UI
tr: Custom Post Type UI'dan İçe Aktar

en: Imported %d item from Custom Post Type UI - | Imported %d items from Custom Post Type UI -
tr[0]: Custom Post Type UI'dan %d öğe içe aktarıldı -
tr[1]: Custom Post Type UI'dan %d öğe içe aktarıldı -

en: Imported 1 item | Imported %s items
tr[0]: Bir öğe içeri aktarıldı
tr[1]: %s öğe içeri aktarıldı

en: Importing a Post Type or Taxonomy with the same key as one that already exists will overwrite the settings for the existing Post Type or Taxonomy with those of the import.
tr: Aynı anahtara sahip bir yazı türü veya sınıflandırmayı içe aktarmak, içe aktarılanın ayarlarının mevcut yazı türü veya sınıflandırma ayarlarının üzerine yazılmasına neden olacaktır.

en: In the admin bar to view item when editing it.
tr: Öğeyi düzenlerken görüntülemek için yönetim çubuğunda.

en: In the admin bar to view term during editing.
tr: Düzenleme sırasında terimi görüntülemek için yönetici çubuğunda.

en: In the editor notice after an item is updated.
tr: Bir öğe güncellendikten sonra düzenleyici bildiriminde.

en: In the editor notice after publishing a private item.
tr: Özel bir öğe yayımlandıktan sonra düzenleyici bildiriminde.

en: In the editor notice after publishing an item.
tr: Bir öğe yayımlandıktan sonra düzenleyici bildiriminde.

en: In the editor notice after reverting an item to draft.
tr: Bir öğe taslağa döndürüldükten sonra düzenleyici bildiriminde.

en: In the editor notice after scheduling an item.
tr: Bir öğe zamanlandıktan sonra düzenleyici bildiriminde.

en: In the editor used as the placeholder of the title.
tr: Editörde başlığın yer tutucusu olarak kullanılır.

en: In the editor used for the title of the featured image meta box.
tr: Öne çıkan görsel meta kutusunun başlığı için düzenleyicide kullanılır.

en: In the editor used for the title of the post attributes meta box.
tr: Yazı öznitelikleri meta kutusunun başlığı için kullanılan düzenleyicide.

en: In the media modal showing all media uploaded to this item.
tr: Bu öğeye yüklenen tüm ortam dosyalraını gösteren ortam açılır ekranında.

en: In the post type submenu in the admin dashboard.
tr: Başlangıç ekranında yazı türü alt menüsünde.

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Devre dışı <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Devre dışı <span class="count">(%s)</span>

en: Incorrect file type
tr: Geçersiz dosya tipi

en: Indent Icon
tr: Girinti simgesi

en: Index Card Icon
tr: Dizin-kartı simgesi

en: Info Icon
tr: Bilgi simgesi

en: Info Outline Icon
tr: Bilgi anahat simgesi

en: Information
tr: Bilgi

en: Insert After Icon
tr: Sonrasına ekle simgesi

en: Insert Before Icon
tr: Öncesine ekle simgesi

en: Insert Icon
tr: Ekle simgesi

en: Insert Into Media Button
tr: Ortam düğmesine ekle

en: Insert More Icon
tr: Daha fazla ekle simgesi

en: Insert into %s
tr: %s içine ekle

en: Insert into post
tr: Yazıya ekle

en: Instagram Icon
tr: Instagram simgesi

en: Instruction Placement
tr: Yönerge yerleştirme

en: Instructions
tr: Yönergeler

en: Instructions for content editors. Shown when submitting data.
tr: İçerik düzenleyicileri için talimatlar. Veri gönderirken gösterilir.

en: Interactive Icon
tr: İnteraktif simgesi

en: Invalid field group parameter(s).
tr: Geçersiz alan grubu parametresi/leri.

en: Invalid nonce.
tr: Geçersiz nonce.

en: Invalid post ID.
tr: Geçersiz yazı kimliği.

en: Invalid post type selected for review.
tr: İnceleme için geçersiz yazı tipi seçildi.

en: Invalid request args.
tr: Geçersiz istek argümanları.

en: Invalid request.
tr: Geçersiz istek.

en: Is Multisite
tr: Çoklu site mi

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
tr: Devam etmeden önce veritabanınızı yedeklemeniz önemle önerilir. Güncelleştiriciyi şimdi çalıştırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Italic Icon
tr: Eğik simgesi

en: Item Link
tr: Öğe bağlantısı

en: Item Link Description
tr: Öğe listesi açıklaması

en: Item Published
tr: Öğe yayımlandı.

en: Item Published Privately
tr: Öğe özel olarak yayımlandı.

en: Item Reverted To Draft
tr: Öğe taslağa döndürüldü.

en: Item Scheduled
tr: Öğe zamanlandı

en: Item Updated
tr: Öğe güncellendi

en: Items List
tr: Öğe listesi

en: Items List Navigation
tr: Öğe listesi gezinmesi

en: Items can be accessed using the non-pretty permalink, eg. {post_type}={post_slug}.
tr: Ögelere güzel olmayan kalıcı bağlantı kullanılarak erişilebilir, örn. {post_type}={post_slug}.

en: Items can be edited and managed in the admin dashboard.
tr: Öğeler yönetim panelinde düzenlenebilir ve yönetilebilir.

en: JSON (newer)
tr: JSON (daha yeni)

en: JSON Load Paths
tr: JSON yükleme yolları

en: JSON Save Paths
tr: JSON kaydetme yolları

en: Justify Icon
tr: İki yana yasla simgesi

en: Key
tr: Anahtar

en: Kitchen Sink Icon
tr: Mutfak lavabosu simgesi

en: LTR Icon
tr: LTR simgesi

en: Label
tr: Etiket

en: Label Placement
tr: Etiket yerleştirme

en: Labels
tr: Etiketler

en: Laptop Icon
tr: Dizüstü bilgisayar simgesi

en: Large
tr: Büyük

en: Last updated: %s
tr: Son güncellenme: %s

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Layout Icon
tr: Düzen simgesi

en: Learn More
tr: Daha fazla bilgi

en: Learn More Icon
tr: Daha fazla öğren simgesi

en: Learn&nbsp;more
tr: Daha&nbsp;fazlasını&nbsp;öğren

en: Leave blank for no limit
tr: Limit olmaması için boş bırakın

en: Left Right Icon
tr: Sol-sağ simgesi

en: Left aligned
tr: Sola hizalı

en: Library
tr: Kitaplık

en: License Activated
tr: Lisans etkinleştirildi

en: License Status
tr: Lisans durumu

en: License Type
tr: Lisans türü

en: Licensed URL
tr: Lisanslanan web adresi

en: Light
tr: Açık

en: Lightbulb Icon
tr: Ampul simgesi

en: Limit the media library choice
tr: Ortam kitaplığı seçimini sınırlayın

en: Link Array
tr: Bağlantı dizisi

en: Link Existing Field Groups
tr: Mevcut alan gruplarını bağlayın

en: Link URL
tr: Bağlantı adresi

en: Link field groups
tr: Alan gruplarını bağla

en: LinkedIn Icon
tr: LinkedIn simgesi

en: Links Icon
tr: Bağlantılar simgesi

en: List View Icon
tr: Liste-görünümü simgesi

en: List the taxonomy in the Tag Cloud Widget controls.
tr: Etiket bulutu gereç kontrollerindeki sınıflandırmayı listele.

en: Load Terms
tr: Terimleri yükle

en: Load value from posts terms
tr: Yazının terimlerinden değerleri yükle

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Loading diff
tr: Fark yükleniyor

en: Local JSON
tr: Yerel JSON

en: Located in plugin: %s
tr: Eklenti içinde konumlu: %s

en: Located in theme: %s
tr: Tema içinde konumlu: %s

en: Located in: %s
tr: Konumu: %s

en: Location
tr: Konum

en: Location (alt) Icon
tr: Konum (alt) simgesi

en: Location Icon
tr: Konum simgesi

en: Location Rules
tr: Konum kuralları

en: Location type "%s" is already registered.
tr: Konum türü "%s" zaten kayıtlı.

en: Lock Icon
tr: Kilit simgesi

en: Logged in
tr: Giriş yapıldı

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 20 characters.
tr: Sadece küçük harfler, alt çizgi ve tireler, En fazla 20 karakter.

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 32 characters.
tr: Yalnızca küçük harfler, alt çizgiler ve kısa çizgiler, en fazla 32 karakter.

en: Makes a taxonomy visible on the frontend and in the admin dashboard.
tr: Ön uçta ve yönetici kontrol panelinde bir sınıflandırmayı görünür hale getirir.

en: Manage License
tr: Lisansı yönet

en: Manage Terms Capability
tr: Terim yeteneği yönet

en: Marker Icon
tr: İşaret simgesi

en: Maximum
tr: En fazla

en: Maximum Posts
tr: En fazla yazı

en: Maximum Value
tr: En fazla değer

en: Maximum values reached ( {max} values )
tr: En yüksek değerlere ulaşıldı ({max} değerleri)

en: Media Icon
tr: Ortam simgesi

en: Media Library
tr: Ortam kütüphanesi

en: Medium
tr: Orta

en: Megaphone Icon
tr: Megafon simgesi

en: Menu
tr: Menü

en: Menu (alt) Icon
tr: Menü (alt) simgesi

en: Menu (alt2) Icon
tr: Menü (alt2) simgesi

en: Menu (alt3) Icon
tr: Menü (alt3) simgesi

en: Menu Icon
tr: Menü Simgesi

en: Menu Item
tr: Menü ögesi

en: Menu Label
tr: Menü etiketi

en: Menu Locations
tr: Menü konumları

en: Menu Name
tr: Menü ismi

en: Menu Position
tr: Menü pozisyonu

en: Menu items
tr: Menü ögeleri

en: Menus
tr: Menüler

en: Message
tr: Mesaj

en: Meta Box
tr: Meta kutusu

en: Meta Box Sanitization Callback
tr: Meta kutusu temizleme geri çağrısı

en: Microphone Icon
tr: Mikrofon simgesi

en: Migrate Icon
tr: Aktarma simgesi

en: Minimum
tr: En az

en: Minimum Posts
tr: En az gönderi

en: Minimum Value
tr: En az değer

en: Minus Icon
tr: Eksi simgesi

en: Money (alt) Icon
tr: Para (alt) simgesi

en: Money Icon
tr: Para simgesi

en: More
tr: Daha fazlası

en: More Tools from WP Engine
tr: WP Engine'den daha fazla araç

en: Most Used
tr: En çok kullanılan

en: Move
tr: Taşı

en: Move Complete.
tr: Taşıma tamamlandı.

en: Move Custom Field
tr: Özel alanı taşı

en: Move Field
tr: Alanı taşı

en: Move Icon
tr: Taşıma simgesi

en: Move field group to trash?
tr: Alan grubu çöp kutusuna taşınsın mı?

en: Move field to another group
tr: Alanı başka gruba taşı

en: Movie
tr: Film

en: Movies
tr: Filmler

en: Multi Select
tr: Çoklu seçim

en: Multi-Expand
tr: Çoklu genişletme

en: Multiple Values
tr: Çoklu değer

en: Multisite Icon
tr: Çoklu site simgesi

en: MySQL Version
tr: MySQL sürümü

en: Name
tr: Bağlantı ismi

en: Name Field Description
tr: Ad alan açıklaması

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
tr: Metin

en: Namespace Route
tr: Ad alanı yolu

en: Nametag Icon
tr: İsim etiketi simgesi

en: Network Icon
tr: Ağ simgesi

en: Networking Icon
tr: Ağ simgesi

en: New %s
tr: Yeni %s

en: New %s Name
tr: Yeni %s adı

en: New Field
tr: Yeni alan

en: New Field Group
tr: Yeni alan grubu

en: New Item
tr: Yeni öğe

en: New Item Name
tr: Yeni öge adı

en: New Lines
tr: Yeni satırlar

en: New Post
tr: Yeni yazı

en: New Post Type
tr: Yeni yazı tipi

en: New Tab Group
tr: Yeni sekme grubu

en: New Tag Name
tr: Yeni etiket ismi

en: New Taxonomy
tr: Yeni taksonomi

en: New to ACF? Take a look at our <a href="%s" target="_blank">getting started guide</a>.
tr: ACF'de yeni misiniz? <a href="%s" target="_blank">başlangıç kılavuzumuza</a> göz atın.

en: No
tr: Hayır

en: No %s
tr: %s yok

en: No %s found
tr: %s bulunamadı

en: No %s found in Trash
tr: Çöpte %s bulunamadı

en: No (alt) Icon
tr: Hayır (alt) simgesi

en: No Field Groups found
tr: Hiç alan grubu bulunamadı

en: No Field Groups found in Trash
tr: Çöpte alan grubu bulunamadı

en: No Fields found
tr: Hiç alan bulunamadı

en: No Fields found in Trash
tr: Çöpte alan bulunamadı

en: No Formatting
tr: Biçimlendirme yok

en: No Icon
tr: Hayır simgesi

en: No Items Found
tr: Öğe bulunamadı

en: No Items Found in Trash
tr: Çöp kutusunda öğe bulunamadı.

en: No Meta Box
tr: Meta mutusu yok

en: No Permalink (prevent URL rewriting)
tr: Kalıcı bağlantı yok (URL biçimlendirmeyi önle)

en: No Post Types found
tr: Yazı tipi bulunamadı

en: No Post Types found in Trash
tr: Çöp kutusunda yazı tipi bulunamadı

en: No Query Variable Support
tr: Sorgu değişkeni desteği yok

en: No Taxonomies found
tr: Taksonomi bulunamadı

en: No Taxonomies found in Trash
tr: Çöp kutusunda taksonomi bulunamadı

en: No Terms
tr: Terim yok

[ctx: No Terms]
en: No %s
tr: %s yok

en: No description
tr: Açıklama yok

en: No field groups
tr: Alan grubu yok

en: No field groups selected
tr: Hiç alan grubu seçilmemiş

en: No fields
tr: Alan yok

en: No file selected
tr: Dosya seçilmedi

en: No image selected
tr: Resim seçilmedi

en: No matches found
tr: Eşleşme yok

en: No post types
tr: Yazı tipi yok

en: No posts
tr: Yazı yok

en: No posts found
tr: Yazı bulunamadı

en: No posts found in Trash
tr: Çöp kutusunda yazı bulunamadı.

en: No results found for that search term
tr: Bu arama terimi için sonuç bulunamadı

en: No search results for '%s'
tr: '%s' sorgusu için arama sonucu yok

en: No tags
tr: Etiket yok

en: No tags found
tr: Etiket bulunamadı

en: No taxonomies
tr: Taksonomi yok

en: No terms
tr: Terim yok

en: No toggle fields available
tr: Kullanılabilir aç-kapa alan yok

en: No updates available.
tr: Güncelleme yok.

en: Normal (after content)
tr: Normal (içerikten sonra)

en: Not Found
tr: Bulunamadı

en: Nothing from Custom Post Type UI plugin selected for import.
tr: Custom Post Type UI eklentisinden içe aktarmak için hiçbir şey seçilmedi.

en: Nothing to import
tr: İçeri aktarılacak bir şey yok

en: Null
tr: Boş

en: Number
tr: Numara

en: Number of Fields by Field Type
tr: Alan türüne göre alan sayısı

en: Number of Third Party Fields by Field Type
tr: Alan türüne göre üçüncü taraf alanlarının sayısı

en: Off Text
tr: Kapalı metni

en: On Text
tr: Açık metni

en: One or many post types that can be classified with this taxonomy.
tr: Bu sınıflandırmayla sınıflandırılabilecek bir veya daha fazla yazı tipi.

en: Open
tr: Açık

en: Open Folder Icon
tr: Açık klasör simgesi

en: Opens in a new window/tab
tr: Yeni pencerede/sekmede açılır

en: Optional custom controller to use instead of `WP_REST_Posts_Controller`.
tr: `WP_REST_Posts_Controller` yerine kullanılacak isteğe bağlı özel denetleyici.

en: Optional custom controller to use instead of `WP_REST_Terms_Controller `.
tr: 'WP_REST_Terms_Controller' yerine kullanılacak isteğe bağlı özel denetleyici.

en: Optionally provide a plural to be used in capabilities.
tr: Yetkinliklerde kullanılacak bir çoğul ad sağlayın (isteğe bağlı).

en: Options
tr: Ayarlar

en: Options Page
tr: Seçenekler sayfası

en: Options Pages
tr: Seçenekler sayfası

en: Options Pages UI Enabled
tr: Seçenekler sayfaları UI etkin

en: Order
tr: Düzen

en: Order No.
tr: Sipariş No.

en: Ordered List Icon
tr: Sıralı liste simgesi

en: Ordered List RTL Icon
tr: Sıralı liste RTL simgesi

en: Original
tr: Orijinal

en: Other
tr: Diğer

en: Outdent Icon
tr: Dışarı it simgesi

en: Overview
tr: Genel görünüm

en: PDF Icon
tr: PDF simgesi

en: PRO Only
tr: Sadece PRO'da

en: PRO fields cannot be edited without an active license.
tr: PRO alanları etkin bir lisans olmadan düzenlenemez.

en: Page
tr: Sayfa

en: Page Attributes
tr: Sayfa özellikleri

en: Page Icon
tr: Sayfa simgesi

en: Page Link
tr: Sayfa bağlantısı

en: Page Parent
tr: Sayfa ebeveyni

en: Page Template
tr: Sayfa şablonu

en: Page Type
tr: Sayfa tipi

en: Page is equal to
tr: Şuna eşit olan sayfa

en: Page is not equal to
tr: Şuna eşit olmayan sayfa

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Pages contain
tr: Şunu içeren sayfalar

en: Pages do not contain
tr: Şunu içermeyen sayfalar

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Pagination support for the items URLs such as the archives.
tr: Arşivler gibi öğe adresleri için sayfalama desteği.

en: Palm Tree Icon
tr: Palmiye ağacı simgesi

en: Paperclip Icon
tr: Ataç simgesi

en: Paragraph Icon
tr: Paragraf simgesi

en: Parent
tr: Ana

en: Parent %s
tr: Ebeveyn %s

en: Parent %s:
tr: Ebeveyn %s:

en: Parent Category
tr: Üst kategori

en: Parent Category:
tr: Üst kategori:

en: Parent Field Description
tr: Ana alan açıklaması

en: Parent Item
tr: Ana öge

en: Parent Item Prefix
tr: Üst öğe ön eki

en: Parent Item With Colon
tr: İki nokta üst üste ile ana öğe

en: Parent Page (has children)
tr: Üst sayfa (alt sayfası olan)

en: Parent Page:
tr: Ebeveyn sayfa:

en: Parent Theme
tr: Ebeveyn tema

en: Parent-child terms in URLs for hierarchical taxonomies.
tr: Hiyerarşik sınıflandırmalar için web adreslerindeki üst-alt terimler.

en: Password
tr: Parola

en: Paste Text Icon
tr: Metin yapıştır simgesi

en: Paste Word Icon
tr: Kelime yapıştır simgesi

en: Pause Icon
tr: Duraklat simgesi

en: Performance Icon
tr: Performans simgesi

en: Permalink
tr: Kalıcı bağlantı

en: Permalink Rewrite
tr: Kalıcı bağlantı yeniden yazım

en: Permalinks for this post type are disabled.
tr: Bu yazı türü için kalıcı bağlantılar devre dışı bırakıldı.

en: Permalinks for this taxonomy are disabled.
tr: Bu sınıflandırmaya ilişkin kalıcı bağlantılar devre dışı bırakıldı.

en: Permissions
tr: İzinler

en: Pets Icon
tr: Evcil hayvanlar simgesi

en: Phone Icon
tr: Telefon simgesi

en: Pinterest Icon
tr: Pinterest simgesi

en: Placeholder Text
tr: Yer tutucu metin

en: Placement
tr: Konumlandırma

en: Play Icon
tr: Oynat simgesi

en: Playlist Audio Icon
tr: Oynatma listesi-ses simgesi

en: Playlist Video Icon
tr: Oynatma listesi-video simgesi

en: Please activate your ACF PRO license to edit field groups assigned to an ACF Block.
tr: Bir ACF bloğuna atanan alan gruplarını düzenlemek için lütfen ACF PRO lisansınızı etkinleştirin.

en: Please activate your ACF PRO license to edit this options page.
tr: Bu seçenekler sayfasını düzenlemek için lütfen ACF PRO lisansınızı etkinleştirin.

en: Please also check all premium add-ons (%s) are updated to the latest version.
tr: Lütfen ayrıca premium eklentilerin de (%s) en üst sürüme güncellendiğinden emin olun.

en: Please contact your site administrator or developer for more details.
tr: Daha fazla ayrıntı için lütfen site yöneticinize veya geliştiricinize başvurun.

en: Please select at least one site to upgrade.
tr: Lütfen yükseltmek için en az site seçin.

en: Please select the destination for this field
tr: Lütfen bu alan için bir hedef seçin

en: Please select the field groups to link.
tr: Lütfen bağlanacak alan gruplarını seçin.

en: Please use the Help & Support tab to get in touch should you find yourself requiring assistance.
tr: İşin içinden çıkamadığınızda lütfen Yardım ve destek sekmesinden irtibata geçin.

en: Plugin Type
tr: Eklenti tipi

en: Plugin Version
tr: Eklenti sürümü

en: Plugins Checked Icon
tr: Eklentiler kontrol edildi simgesi

en: Plugins Icon
tr: Eklentiler simgesi

en: Plural Capability Name
tr: Çoğul yetkinlik adı

en: Plural Label
tr: Çoğul etiket

en: Plus (alt) Icon
tr: Artı (alt) simgesi

en: Plus (alt2) Icon
tr: Artı (alt2) simgesi

en: Plus Icon
tr: Artı simgesi

en: Podio Icon
tr: Podio simgesi

en: Popular
tr: Popüler

en: Popular %s
tr: Popüler %s

en: Popular Items
tr: Popüler ögeler

en: Popular Tags
tr: Popüler etiketler

en: Popular fields
tr: Popüler alanlar

en: Portfolio Icon
tr: Portföy simgesi

en: Position
tr: Konum

en: Post
tr: Yazı

en: Post Archives
tr: Yazı arşivleri

en: Post Attributes
tr: Yazı özellikleri

en: Post Category
tr: Yazı kategorisi

en: Post Format
tr: Yazı biçimi

en: Post Formats
tr: Yazı biçimleri

en: Post ID
tr: Yazı ID

en: Post Icon
tr: Yazı simgesi

en: Post Link
tr: Yazı bağlantısı

en: Post Object
tr: Yazı nesnesi

en: Post Status
tr: Yazı durumu

en: Post Status Icon
tr: Yazı-durumu simgesi

en: Post Taxonomy
tr: Yazı taksonomisi

en: Post Template
tr: Yazı şablonu

en: Post Type
tr: Yazı tipi

en: Post Type Key
tr: Yazı türü anahtarı

en: Post Types
tr: Yazı tipleri

en: Post Types and Taxonomies Enabled
tr: Yazı tipleri ve taksonomiler etkinleştirildi

en: Post is equal to
tr: Şuna eşit olan yazı

en: Post is not equal to
tr: Şuna eşit olmayan yazı

en: Post published privately.
tr: Yazı özel olarak yayımlandı.

en: Post published.
tr: Yazı yayınlandı.

en: Post reverted to draft.
tr: Yazı taslağa geri dönüştürüldü.

en: Post scheduled.
tr: Yazı zamanlandı.

en: Post type activated. | %s post types activated.
tr[0]: Yazı türü etkinleştirildi.
tr[1]: %s yazı türü etkinleştirildi.

en: Post type deactivated. | %s post types deactivated.
tr[0]: Yazı türü etkisizleştirildi.
tr[1]: %s yazı türü etkisizleştirildi.

en: Post type deleted.
tr: Yazı türü silindi

en: Post type draft updated.
tr: Yazı türü taslağı güncellendi.

en: Post type duplicated. | %s post types duplicated.
tr[0]: Yazı türü çoğaltıldı.
tr[1]: %s yazı türü çoğaltıldı.

en: Post type saved.
tr: Yazı türü kaydedildi

en: Post type scheduled for.
tr: Yazı türü zamanlandı.

en: Post type submitted.
tr: Yazı türü gönderildi.

en: Post type synchronized. | %s post types synchronized.
tr[0]: Yazı türü senkronize edildi.
tr[1]: %s yazı türü senkronize edildi.

en: Post type updated.
tr: Yazı türü güncellendi.

en: Post updated
tr: Yazı güncellendi

en: Post updated.
tr: Yazı güncellendi.

en: Posts
tr: İletiler

en: Posts Page
tr: Yazılar sayfası

en: Posts contain
tr: Şunu içeren yazı

en: Posts do not contain
tr: Şunu içermeyen yazı

en: Posts list
tr: Yazı listesi

en: Posts list navigation
tr: Yazı listesi dolaşımı

en: Prepend
tr: Önüne ekle

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
tr: En başa tüm seçimleri tersine çevirmek için ekstra bir seçim kutusu ekle

en: Presentation
tr: Sunum

en: Pressthis Icon
tr: Pressthis simgesi

en: Preview Size
tr: Önizleme boyutu

en: Printer Icon
tr: Yazıcı simgesi

en: Privacy Icon
tr: Gizlilik simgesi

en: Products Icon
tr: Ürünler simgesi

en: Provides a way to structure fields into groups to better organize the data and the edit screen.
tr: Verileri ve düzenleme ekranını daha iyi organize etmek için alanları gruplar halinde yapılandırmanın bir yolunu sağlar.

en: Public
tr: Herkese açık

en: Publicly Queryable
tr: Herkese açık olarak sorgulanabilir

en: Query Variable
tr: Sorgu değişkeni

en: Query Variable Support
tr: Sorgu değişken desteği

en: Quick Edit
tr: Hızlı düzenle

en: Quote Icon
tr: Alıntı simgesi

en: REST API Format
tr: REST API biçimi

en: REST API Icon
tr: REST API simgesi

en: RGBA Array
tr: RGBA dizisi

en: RGBA String
tr: RGBA metni

en: RSS Icon
tr: RSS simgesi

en: RSS feed URL for the post type items.
tr: Yazı türü öğeleri için RSS akış adresi.

en: RTL Icon
tr: RTL simgesi

en: Radio Button
tr: Radyo düğmesi

en: Radio Buttons
tr: Tekli seçim

en: Randomize Icon
tr: Rastgele simgesi

en: Range
tr: Aralık

en: Reading upgrade tasks...
tr: Yükseltme görevlerini okuyor...

en: Reddit Icon
tr: Reddit simgesi

en: Redo Icon
tr: İleri al simgesi

en: Regenerate
tr: Yeniden oluştur

en: Regenerate all labels using the Singular and Plural labels
tr: Tekil ve Çoğul etiketleri kullanarak tüm etiketleri yeniden oluşturun.

en: Register
tr: Kayıt ol

en: Register Meta Box Callback
tr: Meta kutusu geri çağrısını kaydet

en: Registered ACF Blocks
tr: Kayıtlı ACF blokları

en: Registered ACF Forms
tr: Kayıtlı ACF formları

en: Registered Field Groups (JSON)
tr: Kayıtlı alan grupları (JSON)

en: Registered Field Groups (PHP)
tr: Kayıtlı alan grupları (PHP)

en: Registered Field Groups (UI)
tr: Kayıtlı alan grupları (UI)

en: Registered Options Pages (JSON)
tr: Kayıtlı seçenekler sayfaları (JSON)

en: Registered Options Pages (PHP)
tr: Kayıtlı seçenekler sayfaları (PHP)

en: Registered Options Pages (UI)
tr: Kayıtlı seçenekler sayfaları (UI)

en: Registered Post Types (JSON)
tr: Kayıtlı yazı tipleri (JSON)

en: Registered Post Types (UI)
tr: Kayıtlı yazı tipleri (UI)

en: Registered Taxonomies (JSON)
tr: Kayıtlı taksonomiler (JSON)

en: Registered Taxonomies (UI)
tr: Kayıtlı taksonomiler (UI)

en: Relational
tr: İlişkisel

en: Relationship
tr: İlişkili

en: Relationship is equal to
tr: Şuna eşit olan ilişkiler

en: Relationship is not equal to
tr: Şuna eşit olmayan ilişkiler

en: Relationships contain
tr: Şunu içeren ilişliler

en: Relationships do not contain
tr: Şunu içermeyen ilişliler

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove Featured Image
tr: Öne çıkarılan görseli kaldır

en: Remove Formatting Icon
tr: Biçimlendirme kaldır simgesi

en: Remove Icon
tr: Kaldır simgesi

en: Remove featured image
tr: Öne çıkan görseli kaldır

en: Rename Capabilities
tr: Yetkinlikleri yeniden adlandır

en: Renew ACF PRO License
tr: ACF PRO lisansını yenile

en: Renew License
tr: Lisansı yenile

en: Renew PRO License
tr: PRO lisansını yenile

en: Renew PRO to Unlock
tr: Kilidi açmak için PRO'yu yenileyin

en: Repeat Icon
tr: Tekrarla simgesi

en: Repeater
tr: Tekrarlayıcı

en: Repeater Field
tr: Tekrarlayıcı alanı

en: Replies Icon
tr: Yanıtlar simgesi

en: Required
tr: Gerekli

en: Restrict which files can be uploaded
tr: Yüklenebilecek dosyaları sınırlandırın

en: Restrict which images can be uploaded
tr: Hangi görsellerin yüklenebileceğini sınırlandırın

en: Restricted
tr: Kısıtlı

en: Return Format
tr: Dönüş biçimi

en: Return Value
tr: Dönüş değeri

en: Returning an escaped HTML value is only possible when format_value is also true. The field value has not been returned for security.
tr: Temizlenmiş bir HTML değerinin döndürülmesi yalnızca format_value da true olduğunda mümkündür. Alan değeri güvenlik için döndürülmemiştir.

en: Returning escaped HTML values is only possible when format_value is also true. The field values have not been returned for security.
tr: Temizlenmiş HTML değerlerinin döndürülmesi yalnızca format_value da true olduğunda mümkündür. Alan değerleri güvenlik için döndürülmemiştir.

en: Review changes
tr: Değişiklikleri incele

en: Review local JSON changes
tr: Yerel JSON değişikliklerini incele

en: Review sites & upgrade
tr: Siteleri incele ve güncelle

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Rewrite the URL using a custom slug defined in the input below. Your permalink structure will be
tr: Aşağıdaki girişte tanımlanan özel kısa ismi kullanarak adresi yeniden yazın. Kalıcı bağlantı yapınız şu şekilde olacaktır

en: Rewrite the URL using the post type key as the slug. Your permalink structure will be
tr: Yazı türü anahtarını kısa isim olarak kullanarak adresi yeniden yazın. Kalıcı bağlantı yapınız şu şekilde olacaktır

en: Rewrite the URL using the taxonomy key as the slug. Your permalink structure will be
tr: Kısa isim olarak sınıflandırma anahtarını kullanarak adresi yeniden yazın. Kalıcı bağlantı yapınız şöyle olacak

en: Rotate Icon
tr: Döndürme simgesi

en: Rotate Left Icon
tr: Sola döndür simgesi

en: Rotate Right Icon
tr: Sağa döndür simgesi

en: Row
tr: Satır

en: Rows
tr: Satırlar

en: Rules
tr: Kurallar

en: Save 'custom' values to the field's choices
tr: ‘Özel’ değerleri alanın seçenekleri arasına kaydet

en: Save 'other' values to the field's choices
tr: ‘Diğer’ değerlerini alanın seçenekleri arasına kaydet

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Save Custom Values
tr: Özel değerleri kaydet

en: Save Format
tr: Biçimi kaydet

en: Save Other Choice
tr: Diğer seçeneğini kaydet

en: Save Terms
tr: Terimleri kaydet

en: Saved
tr: Kaydedildi

en: Saved Icon
tr: Kaydedildi simgesi

en: Schedule Icon
tr: Zamanlama simgesi

en: Screen Options Icon
tr: Ekran ayarları simgesi

en: Seamless (no metabox)
tr: Pürüzsüz (metabox yok)

en: Search
tr: Ara

en: Search %s
tr: Ara %s

en: Search Field Groups
tr: Alan gruplarında ara

en: Search Fields
tr: Alanlarda ara

en: Search Icon
tr: Arama simgesi

en: Search Items
tr: Öğeleri ara

en: Search Post Types
tr: Yazı tiplerinde ara

en: Search Posts
tr: Yazılarda ara

en: Search Tags
tr: Etiketlerde ara

en: Search Taxonomies
tr: Taksonomilerde ara

en: Search fields...
tr: Arama alanları...

en: Search for address...
tr: Adres arayın…

en: Search icons...
tr: Arama simgeleri...

en: Search...
tr: Ara...

en: Select %s
tr: Seç %s

en: Select Color
tr: Renk seç

en: Select Field
tr: Alan seç

en: Select Field Groups
tr: Alan gruplarını seç

en: Select Field Type
tr: Alan tipi seçin

en: Select File
tr: Dosya seç

en: Select Image
tr: Resim Seç

en: Select Link
tr: Bağlantı seç

en: Select Multiple
tr: Birden çok seçin

en: Select Options Pages
tr: Seçenekler sayfalarını seçin

en: Select Post Types
tr: Yazı türlerini seç

en: Select Taxonomies
tr: Sınıflandırmaları seç

en: Select default color
tr: Varsayılan rengi seç

en: Select existing taxonomies to classify items of the post type.
tr: Yazı türü öğelerini sınıflandırmak için mevcut sınıflandırmalardan seçin.

en: Select field(s) to store the reference back to the item being updated. You may select this field. Target fields must be compatible with where this field is being displayed. For example, if this field is displayed on a Taxonomy, your target field should be of type Taxonomy
tr: Referansı güncellenmekte olan öğeye geri depolamak için alanları seçin. Bu alanı seçebilirsiniz. Hedef alanlar bu alanın görüntülendiği yerle uyumlu olmalıdır. Örneğin, bu alan bir Taksonomide görüntüleniyorsa, hedef alanınız Taksonomi türünde olmalıdır

en: Select one or many field groups...
tr: Bir veya daha fazla alan grubu seçin...

en: Select post type
tr: Yazı tipi seç

en: Select taxonomy
tr: Taksonomi seç

en: Select the Advanced Custom Fields JSON file you would like to import. When you click the import button below, ACF will import the items in that file.
tr: İçeri aktarmak istediğiniz Advanced Custom Fields JSON dosyasını seçin. Aşağıdaki içeri aktar tuşuna bastığınızda ACF alan gruplarını içeri aktaracak.

en: Select the appearance of this field
tr: Bu alanın görünümünü seçin

en: Select the items you would like to export and then select your export method. Export As JSON to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Generate PHP to export to PHP code which you can place in your theme.
tr: Dışa aktarma ve sonra dışa aktarma yöntemini seçtikten sonra alan gruplarını seçin. Sonra başka bir ACF yükleme içe bir .json dosyaya vermek için indirme düğmesini kullanın. Tema yerleştirebilirsiniz PHP kodu aktarma düğmesini kullanın.

en: Select the taxonomy to be displayed
tr: Görüntülenecek taksonomiyi seçin

en: Select the type of permalink to use for this taxonomy.
tr: Bu sınıflandırma için kullanılacak kalıcı bağlantı türünü seçin.

en: Select where content editors can choose the icon from.
tr: İçerik editörlerinin simgeyi nereden seçebileceğini seçin.

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
tr: Lütfen 1 karakter silin

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
en: Please delete %d characters
tr: Lütfen %d karakter silin

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
tr: Lütfen 1 veya daha fazla karakter girin

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
en: Please enter %d or more characters
tr: Lütfen %d veya daha fazla karakter girin

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
tr: Yükleme başarısız oldu

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
tr: Daha fazla sonuç yükleniyor&hellip;

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
tr: Eşleşme yok

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
tr: Bir sonuç bulundu, seçmek için enter tuşuna basın.

[ctx: Select2 JS matches_n]
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
tr: %d sonuç bulundu. Dolaşmak için yukarı ve aşağı okları kullanın.

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
tr: Aranıyor&hellip;

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
tr: Sadece 1 öge seçebilirsiniz

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
en: You can only select %d items
tr: Sadece %d öge seçebilirsiniz

en: Selected elements will be displayed in each result
tr: Her sonuç içinde seçilmiş elemanlar görüntülenir

en: Selection is greater than
tr: Seçin daha büyük

en: Selection is less than
tr: Seçim daha az

en: Send Trackbacks
tr: Geri izlemeleri gönder

en: Separate %s with commas
tr: %s içeriklerini virgülle ayırın

en: Separate Items With Commas
tr: Ögeleri virgülle ayırın

en: Separate tags with commas
tr: Etiketleri virgül ile ayırın

en: Separator
tr: Ayırıcı

en: Set Featured Image
tr: Öne çıkan görsel belirle

en: Set featured image
tr: Öne çıkan görsel seç

en: Set the initial zoom level
tr: Temel yaklaşma seviyesini belirle

en: Sets the textarea height
tr: Metin alanı yüksekliğini ayarla

en: Sets whether posts should be excluded from search results and taxonomy archive pages.
tr: Yazıların arama sonuçlarından ve sınıflandırma arşivi sayfalarından hariç tutulup tutulmayacağını ayarlar.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings Icon
tr: Ayarlar simgesi

en: Share (alt) Icon
tr: Paylaş (alt) simgesi

en: Share (alt2) Icon
tr: Paylaş (alt2) simgesi

en: Share Icon
tr: Paylaş simgesi

en: Shield (alt) Icon
tr: Kalkan (alt) simgesi

en: Shield Icon
tr: Kalkan Simgesi

en: Shortcode Enabled
tr: Kısa kod etkin

en: Shortcode Icon
tr: Kısa kod simgesi

en: Show Admin Column
tr: Yönetici sütununu göster

en: Show In Admin Bar
tr: Yönetici araç çubuğunda göster

en: Show In Admin Menu
tr: Admin menüsünde göster

en: Show In REST API
tr: REST API'de göster

en: Show In UI
tr: Kullanıcı arayüzünde göster

en: Show Media Upload Buttons
tr: Ortam yükleme tuşları gösterilsin

en: Show in REST API
tr: REST API'da göster

en: Show the taxonomy in the quick/bulk edit panel.
tr: Hızlı/toplu düzenleme panelinde sınıflandırmayı göster.

en: Show this field group if
tr: Bu alan grubunu şu koşulda göster

en: Show this field if
tr: Alanı bu şart gerçekleşirse göster

en: Show&nbsp;details
tr: Detayları&nbsp;göster

en: Shown in field group list
tr: Alan grubu listesinde görüntülenir

en: Side
tr: Yan

en: Single Value
tr: Tek değer

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
tr: Tek kelime, boşluksuz. Alt çizgi ve tireye izin var

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
tr: Tek kelime, boşluksuz. Alt çizgi ve tireye izin var

en: Singular Capability Name
tr: Tekil yetkinlik adı

en: Singular Label
tr: Tekil etiket

en: Site (alt) Icon
tr: Site (alt) simgesi

en: Site (alt2) Icon
tr: Site (alt2) simgesi

en: Site (alt3) Icon
tr: Site (alt3) simgesi

en: Site Icon
tr: Site simgesi

en: Site is up to date
tr: Site güncel

en: Site requires database upgrade from %1$s to %2$s
tr: Site %1$s sürümünden %2$s sürümüne veritabanı yükseltmesi gerektiriyor

en: Skip Back Icon
tr: Geri atla simgesi

en: Skip Forward Icon
tr: İleri atla simgesi

en: Slides Icon
tr: Slaytlar simgesi

en: Slug
tr: Kısa isim

en: Slug Field Description
tr: Kısa isim alanı açıklaması

en: Smartphone Icon
tr: Akıllı telefon simgesi

en: Smiley Icon
tr: Gülen yüz simgesi

en: Sorry, this browser does not support geolocation
tr: Üzgünüz, bu tarayıcı konumlandırma desteklemiyor

en: Sorry, this post is unavailable for diff comparison.
tr: Üzgünüz, bu alan grubu fark karşılaştırma için uygun değil.

en: Sorry, you do not have permission to do that.
tr: Üzgünüm, bunu yapmak için izniniz yok.

en: Sort Icon
tr: Sıralama simgesi

en: Sort Terms
tr: Terimleri sırala

en: Sos Icon
tr: Sos simgesi

en: Spam Detected
tr: İstenmeyen tespit edildi

en: Specify the return format for the icon. %s
tr: Simge için dönüş biçimini belirtin. %s

en: Specify the returned value on front end
tr: Ön yüzden dönecek değeri belirleyin

en: Specify the style used to render the selected fields
tr: Seçili alanları görüntülemek için kullanılacak stili belirtin

en: Specify the value returned
tr: Dönecek değeri belirt

en: Speed up your workflow and develop better websites with features like ACF Blocks and Options Pages, and sophisticated field types like Repeater, Flexible Content, Clone, and Gallery.
tr: ACF blokları ve seçenek sayfaları gibi özelliklerin yanı sıra tekrarlayıcı, esnek içerik, klonlama ve galeri gibi gelişmiş alan türleriyle iş akışınızı hızlandırın ve daha iyi web siteleri geliştirin.

en: Spellcheck Icon
tr: Yazım denetimi simgesi

en: Spotify Icon
tr: Spotify simgesi

en: Spreadsheet Icon
tr: Elektronik tablo simgesi

en: Standard
tr: Standart

en: Standard (WP metabox)
tr: Standart (WP metabox)

en: Star Empty Icon
tr: Yıldız-boş simgesi

en: Star Filled Icon
tr: Yıldız dolu simge

en: Star Half Icon
tr: Yıldız-yarım simgesi

en: Start a new group of tabs at this tab.
tr: Bu sekmede yeni bir sekme grubu başlatın.

en: Status Icon
tr: Durum simgesi

en: Step Size
tr: Adım boyutu

en: Sticky Icon
tr: Yapışkan simge

en: Store Icon
tr: Mağaza simgesi

en: Strikethrough Icon
tr: Üstü çizili simgesi

en: String
tr: Dize

en: Style
tr: Stil

en: Stylized UI
tr: Stilize edilmiş kullanıcı arabirimi

en: Sub Fields
tr: Alt alanlar

en: Subscription Expiry Date
tr: Abonelik sona erme tarihi

en: Super Admin
tr: Süper yönetici

en: Superhero (alt) Icon
tr: Süper kahraman (alt) simgesi

en: Superhero Icon
tr: Süper kahraman simgesi

en: Support
tr: Destek

en: Supports
tr: Destek

en: Sync
tr: Eşitle

en: Sync available
tr: Eşitleme mevcut

en: Sync changes
tr: Değişiklikleri eşitle

en: Tab
tr: Sekme

en: Table
tr: Tablo

en: Table Col After Icon
tr: Tablo sütunu sonraki simgesi

en: Table Col Before Icon
tr: Tablo sütunu önceki simgesi

en: Table Col Delete Icon
tr: Tablo sütunu silme simgesi

en: Table Icon
tr: Tablo simgesi

en: Table Row After Icon
tr: Tablo satırı sonraki simgesi

en: Table Row Before Icon
tr: Tablo satırı önceki simgesi

en: Table Row Delete Icon
tr: Tablo satırı silme simgesi

en: Tablet Icon
tr: Tablet simgesi

en: Tabs
tr: Seklemeler

en: Tag
tr: Etiket

en: Tag Cloud
tr: Etiket bulutu

en: Tag Icon
tr: Etiket simgesi

en: Tag Link
tr: Etiket bağlantısı

en: Tagcloud Icon
tr: Etiket bulutu simgesi

en: Tags
tr: Etiketler

en: Tags Meta Box
tr: Etiketler meta kutusu

en: Tags list
tr: Etiket listesi

en: Tags list navigation
tr: Etiket listesi dolaşımı

en: Target Field
tr: Hedef alan

en: Taxonomies
tr: Taksonomiler

en: Taxonomy
tr: Etiketleme

en: Taxonomy Key
tr: Sınıflandırma anahtarı

en: Taxonomy activated. | %s taxonomies activated.
tr[0]: Taksonomi etkinleştirildi.
tr[1]: %s aksonomi etkinleştirildi.

en: Taxonomy deactivated. | %s taxonomies deactivated.
tr[0]: Sınıflandırma devre dışı bırakıldı.
tr[1]: %s sınıflandırma devre dışı bırakıldı.

en: Taxonomy deleted.
tr: Sınıflandırma silindi.

en: Taxonomy draft updated.
tr: Taksonomi taslağı güncellendi.

en: Taxonomy duplicated. | %s taxonomies duplicated.
tr[0]: Taksonomi çoğaltıldı.
tr[1]: %s taksonomi çoğaltıldı.

en: Taxonomy saved.
tr: Sınıflandırma kaydedildi.

en: Taxonomy scheduled for.
tr: Taksonomi planlandı.

en: Taxonomy submitted.
tr: Sınıflandırma gönderildi.

en: Taxonomy synchronized. | %s taxonomies synchronized.
tr[0]: Taksonomi senkronize edildi.
tr[1]: %s taksonomi senkronize edildi.

en: Taxonomy updated.
tr: Sınıflandırma güncellendi.

en: Term Description
tr: Terim açıklaması

en: Term ID
tr: Terim no

en: Term Name
tr: Terim adı

en: Term Object
tr: Terim nesnesi

en: Term Slug
tr: Terim kısa adı

en: Term is equal to
tr: Terim şuna eşittir

en: Term is not equal to
tr: Terim şuna eşit değildir

en: Terms
tr: Terimler

en: Terms can be accessed using the non-pretty permalink, e.g., {query_var}={term_slug}.
tr: Terimlere, güzel olmayan kalıcı bağlantı kullanılarak erişilebilir, örneğin, {query_var}={term_slug}.

en: Terms contain
tr: Terimler şunları içerir

en: Terms do not contain
tr: Terimler şunları içermez

en: Testimonial Icon
tr: Referans simgesi

en: Text
tr: Metin

en: Text Area
tr: Metin alanı

en: Text Color Icon
tr: Metin rengi simgesi

en: Text Icon
tr: Metin simgesi

en: Text Only
tr: Sadece Metin

en: Text Page Icon
tr: Metin sayfası simgesi

en: Text shown when active
tr: Etkinken görüntülenen metin

en: Text shown when inactive
tr: Etkin değilken görüntülenen metin

en: Thank you for updating to %1$s v%2$s!
tr: %1$s v%2$s sürümüne güncellediğiniz için teşekkür ederiz!

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lower case and contains only letters, numbers, and hyphens.
tr: "Kısa isim", adın web adresi dostu sürümüdür. Genellikle tamamı küçük harftir ve yalnızca harf, sayı ve kısa çizgi içerir.

en: The %1$s field can now be found in the %2$s field group
tr: %1$s alanı artık %2$s alan grubunda bulunabilir

en: The Advanced Custom Fields plugin provides a visual form builder to customize WordPress edit screens with extra fields, and an intuitive API to display custom field values in any theme template file.
tr: The Advanced Custom Fields eklentisi bir görsel form oluşturucu ile WordPress düzenleme ekranlarını ek alanlarla özelleştirme imkanı sağlıyor, ve sezgisel API ile her türlü tema şablon dosyasında bu özel alanlar gösterilebiliyor.

en: The URL to the icon you'd like to use, or svg as Data URI
tr: Kullanmak istediğiniz simgenin web adresi veya Veri adresi olarak svg

en: The available icons matching your search query have been updated in the icon picker below.
tr: Arama sorgunuzla eşleşen mevcut simgeler aşağıdaki simge seçicide güncellenmiştir.

en: The base URL for the post type REST API URLs.
tr: Yazı tipi REST API adresleri için temel web adresi.

en: The capability name for assigning terms of this taxonomy.
tr: Bu sınıflandırmanın terimlerini atamak için kullanılan yetenek adı.

en: The capability name for deleting terms of this taxonomy.
tr: Bu sınıflandırmanın terimlerini silmeye yönelik yetenek adı.

en: The capability name for editing terms of this taxonomy.
tr: Bu sınıflandırmanın terimlerini düzenlemeye yönelik yetenek adı.

en: The capability name for managing terms of this taxonomy.
tr: Bu sınıflandırmanın terimlerini yönetmeye yönelik yetenek adı.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
tr: Bu sayfadan başka bir sayfaya geçerseniz yaptığınız değişiklikler kaybolacak

[ctx: The core ACF block binding source name for fields on the current page]
en: ACF Fields
tr: ACF alanları

en: The currently selected image preview
tr: Seçili görselin önizlemesi

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
tr: Tanım bölümü varsayılan olarak ön planda değildir, yine de bazı temalar bu bölümü gösterebilir.

en: The following code can be used to register a local version of the selected items. Storing field groups, post types, or taxonomies locally can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file, then deactivate or delete the items from the ACF admin.
tr: Aşağıdaki kod, seçilen öğelerin yerel bir sürümünü kaydetmek için kullanılabilir. Alan gruplarını, yazı türlerini veya sınıflandırmaları yerel olarak depolamak, daha hızlı yükleme süreleri, sürüm kontrolü ve dinamik alanlar/ayarlar gibi birçok avantaj sağlayabilir. Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına kopyalayıp yapıştırmanız veya harici bir dosya içinde dahil etmeniz yeterlidir, ardından ACF yönetim panelinden öğeleri devre dışı bırakın veya silin.

en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
tr: Şu siteler için VT güncellemesi gerekiyor. Güncellemek istediklerinizi işaretleyin ve %s tuşuna basın.

en: The format displayed when editing a post
tr: Bir yazı düzenlenirken görüntülenecek biçim

en: The format returned via template functions
tr: Tema işlevlerinden dönen biçim

en: The format used when saving a value
tr: Bir değer kaydedilirken kullanılacak biçim

en: The name is how it appears on your site
tr: Ad, sitenizde nasıl göründüğüdür

en: The name of the default term.
tr: Varsayılan terimin adı.

en: The namespace part of the REST API URL.
tr: REST API adresinin ad alanı bölümü.

en: The position in the sidebar menu in the admin dashboard.
tr: Yönetim panosundaki kenar çubuğu menüsündeki konum.

en: The post type key must be under 20 characters.
tr: Yazı tipi anahtarı 20 karakterin altında olmalıdır.

en: The post type key must only contain lower case alphanumeric characters, underscores or dashes.
tr: Yazı tipi anahtarı yalnızca küçük harf alfasayısal karakterler, alt çizgiler veya kısa çizgiler içermelidir.

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
tr: Artık alan isimlerinin başlangıcında “field_” kullanılmayacak

en: The taxonomy key must be under 32 characters.
tr: Taksonomi anahtarı 32 karakterden kısa olmalıdır.

en: The taxonomy key must only contain lower case alphanumeric characters, underscores or dashes.
tr: Taksonomi anahtarı yalnızca küçük harf alfasayısal karakterler, alt çizgiler veya kısa çizgiler içermelidir.

en: The type of icon to save.
tr: Kaydedilecek simgenin türü.

en: The value of icon to save.
tr: Kaydedilecek simgenin değeri.

en: This Field
tr: Bu alan

en: This allows you to select and display existing fields. It does not duplicate any fields in the database, but loads and displays the selected fields at run-time. The Clone field can either replace itself with the selected fields or display the selected fields as a group of subfields.
tr: Bu, mevcut alanları seçmenize ve görüntülemenize olanak tanır. Veritabanındaki hiçbir alanı çoğaltmaz, ancak seçilen alanları çalışma zamanında yükler ve görüntüler. Klon alanı kendisini seçilen alanlarla değiştirebilir veya seçilen alanları bir alt alan grubu olarak görüntüleyebilir.

en: This data is logged as we detect values that have been changed during output. %1$sClear log and dismiss%2$s after escaping the values in your code. The notice will reappear if we detect changed values again.
tr: Bu veriler, çıktı sırasında değiştirilen değerleri tespit ettiğimizde günlüğe kaydedilir. Kodunuzdaki değerleri temizledikten sonra %1$sgünlüğü temizleyin ve kapatın%2$s. Değişen değerleri tekrar tespit edersek bildirim yeniden görünecektir.

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
tr: Bu alan, üzerinde yapılan değişiklikler kaydedilene kadar taşınamaz

en: This field must not be a WordPress <a href="%s" target="_blank">reserved term</a>.
tr: Bu alan, WordPress'e <a href="%s" target="_blank">ayrılmış bir terim</a> olmamalıdır.

en: This is the name which will appear on the EDIT page
tr: Bu isim DÜZENLEME sayfasında görüntülenecek isimdir

en: This item could not be registered because its key is in use by another item registered by another plugin or theme.
tr: Bu öğe kaydedilemedi çünkü anahtarı başka bir eklenti veya tema tarafından kaydedilen başka bir öğe tarafından kullanılıyor.

en: This post type could not be registered because its key is in use by another post type registered by another plugin or theme.
tr: Bu yazı türü kaydedilemedi çünkü anahtarı başka bir eklenti veya tema tarafından kaydedilen başka bir yazı türü tarafından kullanılıyor.

en: This post type key is already in use by another post type in ACF and cannot be used.
tr: Bu yazı tipi anahtarı, ACF'deki başka bir yazı tipi tarafından zaten kullanılıyor ve kullanılamaz.

en: This post type key is already in use by another post type registered outside of ACF and cannot be used.
tr: Bu yazı tipi anahtarı, ACF dışında kayıtlı başka bir yazı tipi tarafından zaten kullanılıyor ve kullanılamaz.

en: This provides a simple, structured, layout-based editor. The Flexible Content field allows you to define, create and manage content with total control by using layouts and subfields to design the available blocks.
tr: Bu, basit, yapılandırılmış, yerleşim tabanlı bir düzenleyici sağlar. Esnek içerik alanı, mevcut blokları tasarlamak için yerleşimleri ve alt alanları kullanarak içeriği tam kontrolle tanımlamanıza, oluşturmanıza ve yönetmenize olanak tanır.

en: This provides a solution for repeating content such as slides, team members, and call-to-action tiles, by acting as a parent to a set of subfields which can be repeated again and again.
tr: Bu, tekrar tekrar tekrarlanabilecek bir dizi alt alanın üst öğesi olarak hareket ederek slaytlar, ekip üyeleri ve harekete geçirici mesaj parçaları gibi yinelenen içeriklere yönelik bir çözüm sağlar.

en: This provides an interactive interface for managing a collection of attachments. Most settings are similar to the Image field type. Additional settings allow you to specify where new attachments are added in the gallery and the minimum/maximum number of attachments allowed.
tr: Bu, bir ek koleksiyonunu yönetmek için etkileşimli bir arayüz sağlar. Çoğu ayar görsel alanı türüne benzer. Ek ayarlar, galeride yeni eklerin nereye ekleneceğini ve izin verilen minimum/maksimum ek sayısını belirtmenize olanak tanır.

en: This section contains debug information about your ACF configuration which can be useful to provide to support.
tr: Bu bölüm, ACF yapılandırmanız hakkında destek ekibine sağlamak için yararlı olabilecek hata ayıklama bilgilerini içerir.

en: This taxonomy could not be registered because its key is in use by another taxonomy registered by another plugin or theme.
tr: Bu sınıflandırma kaydedilemedi çünkü anahtarı başka bir eklenti veya tema tarafından kaydedilen başka bir sınıflandırma tarafından kullanılıyor.

en: This taxonomy key is already in use by another taxonomy in ACF and cannot be used.
tr: Bu taksonomi anahtarı ACF'deki başka bir taksonomi tarafından zaten kullanılıyor ve kullanılamaz.

en: This taxonomy key is already in use by another taxonomy registered outside of ACF and cannot be used.
tr: Bu taksonomi anahtarı, ACF dışında kayıtlı başka bir taksonomi tarafından zaten kullanılıyor ve kullanılamaz.

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
tr: Bu sürüm veritabanınız için iyileştirmeler içeriyor ve yükseltme gerektiriyor.

en: Thumbnail
tr: Küçük resim

en: Thumbs Down Icon
tr: Başparmak aşağı simgesi

en: Thumbs Up Icon
tr: Başparmak yukarı simgesi

en: Tickets (alt) Icon
tr: Biletler (alt) simgesi

en: Tickets Icon
tr: Bilet simgesi

en: Tide Icon
tr: Tide simgesi

en: Time Picker
tr: Zaman seçici

en: TinyMCE will not be initialized until field is clicked
tr: Alan tıklanana kadar TinyMCE hazırlanmayacaktır

en: Title
tr: Başlık

en: Title Placeholder
tr: Başlık yer tutucusu

en: Title for a navigation link block variation.
tr: Bir gezinme bağlantısı blok varyasyonu için başlık.

en: Toggle All
tr: Tümünü aç/kapat

en: Toolbar
tr: Araç çubuğu

en: Tools
tr: Araçlar

en: Tools Icon
tr: Araçlar simgesi

en: Top Level Page (no parent)
tr: Üst düzey sayfa (ebeveynsiz)

en: Top aligned
tr: Üste hizalı

en: Topics Icon
tr: Konular simge

en: Trackbacks
tr: Geri izlemeler

en: Tracking Icon
tr: İzleme simgesi

en: Translation Icon
tr: Çeviri simgesi

en: Trash Icon
tr: Çöp kutusu simgesi

en: True / False
tr: Doğru / yanlış

en: Try a different search term or browse %s
tr: Farklı bir arama terimi deneyin veya %s göz atın

en: Tutorial
tr: Başlangıç Kılavuzu

en: Twitch Icon
tr: Twitch simgesi

en: Twitter (alt) Icon
tr: Twitter (alt) simgesi

en: Twitter Icon
tr: Twitter simgesi

en: Type
tr: Tür

en: Type to search...
tr: Aramak için yazın...

en: URL
tr: Web adresi

en: URL Slug
tr: Adres kısa adı

en: URLs
tr: URL'ler

en: URLs for an item and items can be accessed with a query string.
tr: Bir öğe ve öğeler için adreslere bir sorgu dizesi ile erişilebilir.

en: Underline Icon
tr: Altı çizili simgesi

en: Undo Icon
tr: Geri al simgesi

en: Universal Access (alt) Icon
tr: Evrensel erişim (alt) simgesi

en: Universal Access Icon
tr: Evrensel erişim simgesi

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unlink Icon
tr: Bağlantıyı kaldır simgesi

en: Unlock Advanced Features and Build Even More with ACF PRO
tr: ACF PRO ile gelişmiş özelliklerin kilidini açın ve daha fazlasını oluşturun

en: Unlock Extra Features with ACF PRO
tr: ACF PRO ile ek özelikler açın

en: Unlock Icon
tr: Kilit açma simgesi

en: Unordered List Icon
tr: Sırasız liste simgesi

en: Update
tr: Güncelleme

en: Update %s
tr: %s güncelle

en: Update (alt) Icon
tr: Güncelle (alt) simgesi

en: Update File
tr: Dosyayı güncelle

en: Update Icon
tr: Güncelleme simgesi

en: Update Image
tr: Görseli güncelle

en: Update Item
tr: Öğeyi güncelle

en: Update Tag
tr: Etiketi güncelle

en: Update a field on the selected values, referencing back to this ID
tr: Seçilen değerlerdeki bir alanı bu kimliğe referans vererek güncelleyin

en: Updates
tr: Güncellemeler

en: Upgrade Database
tr: Veritabanını güncelle

en: Upgrade Sites
tr: Siteleri yükselt

en: Upgrade complete.
tr: Yükseltme başarılı.

en: Upgrade failed.
tr: Yükseltme başarısız oldu.

en: Upgrade to ACF PRO
tr: ACF PRO'ya yükseltin

en: Upgrade to ACF PRO to create options pages in just a few clicks
tr: Sadece birkaç tıklamayla seçenek sayfaları oluşturmak için ACF PRO'ya yükseltin

en: Upgrade to PRO
tr: Pro sürüme yükselt

en: Upgrading data to version %s
tr: Veri %s sürümüne yükseltiliyor

en: Upload Icon
tr: Yükleme simgesi

en: Uploaded To This Item
tr: Bu öğeye yüklendi

en: Uploaded to post
tr: Yazıya yüklendi

en: Uploaded to this %s
tr: Bu %s öğesine yüklendi

en: Uploaded to this post
tr: Bu yazıya yüklenmiş

en: Use AJAX to lazy load choices?
tr: Seçimlerin tembel yüklenmesi için AJAX kullanılsın mı?

en: Use Featured Image
tr: Öne çıkan görseli kullan

en: Use a stylized checkbox using select2
tr: Select2 kullanarak biçimlendirilmiş bir seçim kutusu kullan

en: Use as featured image
tr: Öne çıkan görsel olarak kullan

en: Used by screen readers for the filter by date heading on the post type list screen.
tr: Yazı türü liste ekranındaki tarihe göre süzme başlığı için ekran okuyucular tarafından kullanılır.

en: Used by screen readers for the filter links heading on the post type list screen.
tr: Yazı türü liste ekranındaki süzme bağlantıları başlığı için ekran okuyucular tarafından kullanılır.

en: Used by screen readers for the filter list pagination on the post type list screen.
tr: Yazı türü liste ekranındaki süzme listesi sayfalandırması için ekran okuyucular tarafından kullanılır.

en: Used by screen readers for the items list on the post type list screen.
tr: Yazı türü liste ekranındaki öğeler listesi için ekran okuyucular tarafından kullanılır.

en: Used to display a message to editors alongside other fields. Useful for providing additional context or instructions around your fields.
tr: Diğer alanların yanında editörlere bir mesaj görüntülemek için kullanılır. Alanlarınızla ilgili ek bağlam veya talimatlar sağlamak için kullanışlıdır.

en: User
tr: Kullanıcı

en: User Array
tr: Kullanıcı dizisi

en: User Form
tr: Kullanıcı formu

en: User ID
tr: Kullanıcı No

en: User Object
tr: Kullanıcı nesnesi

en: User Role
tr: Kullanıcı rolü

en: User is equal to
tr: Şuna eşit olan kullanıcı

en: User is not equal to
tr: Şuna eşit olmayan kullanıcı

en: User unable to add new %s
tr: Kullanıcı yeni %s ekleyemiyor

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Users Icon
tr: Kullanıcı simgesi

en: Users contain
tr: Şunları içeren kullanıcılar

en: Users do not contain
tr: Şunları içermeyen kullanıcılar

en: Uses the native WordPress media picker to upload, or choose files.
tr: Dosyaları yüklemek veya seçmek için yerel WordPress ortam seçicisini kullanır.

en: Uses the native WordPress media picker to upload, or choose images.
tr: Görselleri yüklemek veya seçmek için yerel WordPress ortam seçicisini kullanır.

en: Validate Email
tr: E-postayı doğrula

en: Validation
tr: Doğrulama

en: Validation failed
tr: Doğrulama başarısız

en: Validation successful
tr: Doğrulama başarılı

en: Value
tr: Değer

en: Value contains
tr: Değer içeriyor

en: Value is equal to
tr: Değer eşitse

en: Value is greater than
tr: Değer daha büyük

en: Value is less than
tr: Değer daha az

en: Value is not equal to
tr: Değer eşit değilse

en: Value matches pattern
tr: Değer bir desenle eşleşir

en: Value must be a number
tr: Değer bir sayı olmalı

en: Value must be a valid URL
tr: Değer geçerli bir web adresi olmalı

en: Value must be equal to or higher than %d
tr: Değer %d değerine eşit ya da daha büyük olmalı

en: Value must be equal to or lower than %d
tr: Değer %d değerine eşit ya da daha küçük olmalı

en: Value must not exceed %d characters
tr: Değer %d karakteri geçmemelidir

en: Various
tr: Çeşitli

en: Vault Icon
tr: Kasa simgesi

en: Version %s
tr: Sürüm %s

en: Vertical
tr: Dikey

en: Video (alt) Icon
tr: Video (alt) simgesi

en: Video (alt2) Icon
tr: Video (alt2) simgesi

en: Video (alt3) Icon
tr: Video (alt3) simgesi

en: Video Icon
tr: Video simgesi

en: View %s
tr: %s görüntüle

en: View Field
tr: Alanı görüntüle

en: View Field Group
tr: Alan grubunu görüntüle

en: View Item
tr: Öğeyi göster

en: View Items
tr: Öğeleri göster

en: View Post
tr: Yazıyı görüntüle

en: View Post Type
tr: Yazı tipini görüntüle

en: View Posts
tr: Yazıları görüntüle

en: View Pricing & Upgrade
tr: Fiyatlandırmayı görüntüle ve yükselt

en: View Site Icon
tr: Siteyi görüntüle simgesi

en: View Tag
tr: Etiketi görüntüle

en: View Taxonomy
tr: Taksonomi görüntüle

en: View details
tr: Ayrıntıları görüntüle

en: Viewing back end
tr: Arka yüz görüntüleniyor

en: Viewing front end
tr: Ön yüz görüntüleniyor

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Visibility Icon
tr: Görünürlük simgesi

en: Visible on the frontend and in the admin dashboard.
tr: Kulanıcı görünümü ve yönetim panelinde görünür.

en: Visit website
tr: Web sitesini ziyaret et

en: Visual
tr: Görsel

en: Visual & Text
tr: Görsel ve metin

en: Visual Only
tr: Sadece görsel

en: Volume Off Icon
tr: Ses kapalı simgesi

en: Volume On Icon
tr: Ses açık simgesi

en: WP Engine logo
tr: WP Engine logosu

en: WYSIWYG Editor
tr: WYSIWYG düzenleyicisi

en: Warning Icon
tr: Uyarı simgesi

en: We are fanatical about support, and want you to get the best out of your website with ACF. If you run into any difficulties, there are several places you can find help:
tr: Destek konusunu çok ciddiye alıyoruz ve size ACF ile sitenizde en iyi çözümlere ulaşmanızı istiyoruz. Eğer bir sorunla karşılaşırsanız yardım alabileceğiniz bir kaç yer var:

en: We do not recommend using this field in ACF Blocks.
tr: Bu alanın ACF bloklarında kullanılmasını önermiyoruz.

en: Week Starts On
tr: Hafta başlangıcı

en: WhatsApp Icon
tr: WhatsApp simgesi

en: Whether terms in this taxonomy should be sorted in the order they are provided to `wp_set_object_terms()`.
tr: Bu sınıflandırmadaki terimlerin `wp_set_object_terms()` işlevine sağlandıkları sıraya göre sıralanıp sıralanmayacağı.

en: Widget
tr: Bileşen

en: Widgets
tr: Bileşenler

en: Widgets Menus Icon
tr: Widget menüleri simgesi

en: Width
tr: Genişlik

en: WordPress (alt) Icon
tr: WordPress (alt) simgesi

en: WordPress Icon
tr: WordPress simgesi

en: WordPress Version
tr: WordPress Sürümü

en: Wrapper Attributes
tr: Kapsayıcı öznitelikleri

en: Write Blog Icon
tr: Blog yaz simgesi

en: Xing Icon
tr: Xing simgesi

en: Yes
tr: Evet

en: Yes (alt) Icon
tr: Evet (alt) simgesi

en: Yes Icon
tr: Evet simgesi

en: YouTube Icon
tr: YouTube simgesi

en: Zoom
tr: Yakınlaşma

en: [ACF shortcode value disabled for preview]
tr: [ACF kısa kod değeri ön izleme için devre dışı bırakıldı]

en: [The ACF shortcode cannot display fields from non-public posts]
tr: [ACF kısa kodu herkese açık olmayan gönderilerdeki alanları görüntüleyemez]

en: [The ACF shortcode is disabled on this site]
tr: [ACF kısa kodu bu sitede devre dışı bırakılmıştır]

en: and
tr: ve

en: class
tr: sınıf

en: copy
tr: kopyala

en: genre
tr: tür

en: is developed and maintained by
tr: geliştiren ve devam ettiren

en: is equal to
tr: eşitse

en: is not equal to
tr: eşit değilse

en: movie
tr: film

[ctx: noun]
en: Clone
tr: Çoğalt

[ctx: noun]
en: Select
tr: Seçim

en: or
tr: veya

[ctx: post status]
en: Active
tr: Etkin

[ctx: post status]
en: Inactive
tr: Devre dışı

[ctx: post status]
en: Registration Failed
tr: Kayıt başarısız

en: post type
tr: yazı tipi

en: red : Red
tr: kirmizi : Kırmızı

en: taxonomy
tr: taksonomi

[ctx: verb]
en: Edit
tr: Düzenle

[ctx: verb]
en: Select
tr: Seçim

[ctx: verb]
en: Update
tr: Güncelleme

en: width
tr: genişlik

en: ← Go to %s
tr: ← %s git

en: ← Go to tags
tr: ← Etiketlere git
